Nejmladší z tanečníků ještě nenastoupili ani do školy. Přesto na nich není nervozita znát. „To opravdu ne. Řekla bych, že já jsem nervóznější,“ směje se Voščeková.

Jak ale dodává, dětem věří. „V sobotu ráno jsme měli poslední zkoušku. Jde jim to moc pěkně a myslím, že je to i baví,“ je spokojená ředitelka.

Letošní hody jsou výjimečné. Poprvé netancují jen páry stárků a stárek. Voščekové se podařilo spárovat i malé děti. „Většinou zatančila jen děvčata, v dalších letech se přidalo pár chlapců a až nyní jsem měla štěstí na vytvoření párů,“ říká Voščeková, která letos s dětmi tance trénovala poprvé.

Vystřídala tak starostku Světlanu Švarcovou, která už řadu let trénuje besedu s chasou. Umí všechny tři: moravskou, českou i slovenskou. Poslední jmenovaná je její nejoblíbenější. „Poprvé jsme ji tancovali na hudbu z rádia a pak už dvakrát s živou kapelou. Na hodech nám hrává Olšověnka z Jedovnic, jenže slovenskou besedu neznali, tak jsme jim museli sehnat noty. Naposledy ji hráli před rokem, letos vyšla řada na českou. Čím se liší? Především písničkami,“ vysvětluje Švarcová.

V okolí jsou Ruprechtovští jedni z mála, kdo mají hody krojované. V blízké oblasti je pořádají jen v Rychtářově, Račicích a Lulči. „Jinak například v Krásensku ani Ježkovicích ne,“ dodává Švarcová s tím, že věří, že tradice jen tak nezanikne. „I proto obec mladým pomáhá třeba s výpůjčkami krojů,“ dodává.

Besedy secvičuje s osmi páry, které tvoří dvě kola. Zájemci jí nechybí. „Mladí se dávají dohromady sami. Někteří už chodí řadu let, měla jsem třeba dva chlapce, kteří šli devětkrát. Občas si k sobě sežnou někoho nového a pořád je to baví,“ popisuje Švarcová.

Letos podruhé se do hanáckého kroje oblékla Radka Rozlívková. Začínala právě slovenskou besedou a to prý nebylo nic lehkého. „Podle mě je nejtěžší. Letošní česká je oproti ní dost jednoduchá,“ hodnotí tanečnice. I loni měla stejného tanečního partnera jako letos. „Tančí se mi s ním výborně, jsme na sebe zvyklí a hned na začátku jsme si sedli. Navíc jsme partneři i v osobním životě, to se potom tančí samo,“ směje se Rozlívková.

I s ostatními páry besedu trénovali od začátku července. Se sobotním výkonem před publikem je spokojená. „Myslím, že se to povedlo všem. Malé nedostatky se najdou vždy, ale všichni jsme si to užívali. A to je hlavní,“ podotýká Rozlívková. A za pravdu jí dává i početné publikum, které tanečníkům aplauduje ve stoje.

Třeba Anežka Němcová, která přijela z Lipovce. „Na ruprechtovské hody chodíme pravidelně každý rok, protože dcera má v obci přítele. Vždy se nám zde moc líbí,“ říká Němcová.

Hody v Ruprechtově mají dlouhodobou tradici. Patronem obce je svatý Václav, kterému je zasvěcený kostel. „Máme zdokumentované, že zvyk sahá až k padesátým letům minulého století. Někdy se sice na několik let přerušil, ale vždy jsme se k němu vrátili. A aktuálně máme krojované hody s programem už víc než deset let po sobě,“ přibližuje Švarcová.

Letos navíc prodloužené až do neděle. „Budeme slavnostně otevírat nové víceúčelové hřiště a necháme také posvětit nové zásahové vozidlo pro jednotku sboru dobrovolných hasičů,“ uzavírá Švarcová.