Ohýnky, kde se ohřívají vojáci před bitvou u bučovického zámku. Ti se pak pořádně zahřejí, až když začíná samotná válečná vřava. Ta vede diváky do pošmourného konce podzimu 1805. Stejně tak spojence ve stejnokrojích ruské a rakouské armády. Francouzi jsou ještě ve čtrnáctém roce dosluhujícího revolučního kalendáře.

Ve frimairu, tedy měsíci jinovatek. Mezi francouzskými bojovníky je kaprál ze sedmapadesátého regimentu s křesadlovou puškou se srdíčkem na kohoutu. „Jde o model M 1777, v té době to byla v podstatě nejběžnější zbraň,“ přibližuje kaprál Zdeněk Frank novodobou repliku legendy, z jejíž hlavně létaly nebezpečné kule ráže 17,5 milimetru.

Ve vyškovské části Dědice už svítí vánoční strom. Podívejte se
VIDEO: Vánoční strom už rozsvítili ve vyškovské části Dědice. Podívejte se

Samozřejmě i on se zapojuje do bojů na zadýmeném bučovickém bojišti. Právě Francouzi jsou ti, kteří přichází do opuštěného renesančního zámku jako první. Vedle něj se následně střetávají s carskými soupeři podporovanými rakouskými dělostřelci.

Kromě neustálé střelby je tak k vidění i to, jak ruští velitelé ženou své vojáky na francouzské bajonety. „Aljoša, počemu?“ naříká carský voják nad svým padlým kamarádem. „Přibývá mrtvých a raněných, na obou stranách,“ připomíná moderátor rekonstrukce bitvy u Bučovic.

Akce přiblížila i válečné hrůzy

Zdá se, že vítězi nakonec budou přece jen Rusové. Jenže nejen o vítězství, ale především o životy je připraví do mlhy pálící rakouská artilerie, která tak smolně rozpráší své spojence. Končí bitva a na bojišti také dohořívají plameny. Práci tak mají už jen hasiči a spokojení diváci odchází zpátky do města.

„Bylo to parádně udělané. Zpestřilo to zdejší program. Líbilo se nám to, i když byla zima,“ svěřila se Martina Hanáčková, která zavítala na bitevní ukázku i se synem.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Podobně sledoval dění na kolbišti vedle zámku i Martin Žídek. „Bylo to hezky udělané. Vyzdvihl byl zejména koordinaci celé akce. Zároveň to také přiblížilo tehdejší válečné hrůzy,“ dodává domácí divák.

Hlavní akce připomínající prosincovou bitvu roku 1805 se uskuteční příští týden. Rekonstrukce bitvy tří císařů začíná u Tvarožné v sobotu druhého prosince dvě hodiny po poledni.