O kroku zastupitelstvo uvažovalo podle místostarosty Martina Kučery dlouho. „Samozřejmě mě to mrzí, rybáři měli v Libuši tradici, ale koupaliště má přednost," uvedl Kučera s tím, že nedodržovali podmínky smlouvy. „Byla tam určitá pravidla, která porušili. Nesměli třeba přikrmovat ryby nebo znečišťovat vodu. Vrcholem bylo, když se ve vodě objevily sinice," vysvětlil místostarosta.

Nepořádek popírají

Rybáři se navíc podle něj opakovaně zpožďovali při placení nájmu. „Z velké části šlo o selhání komunikace. Nereagovali na výzvy, na dopisy. Nakonec jsme jim dali nabídku nádrž vylovit," popsal Kučera.

To podle rybářů není možné. „Libuše je jenom asi hektar vody s nepravidelným dnem, to vylovit nejde," objasnil hospodář vyškovské organizace Moravského rybářského svazu Petr Bárek. Obvinění ze znečišťování podle něj nejsou pravdivá. „Kdykoli najdou nějaký nepořádek, svede se to na rybáře. Takové věci přitom kontrolovala rybářská stráž. Řekl bych, že teď je tam větší nepořádek, než když jsme rybník spravovali my," řekl hospodář.

Přecházení vodních ploch do vlastnictví obcí je podle něj trendem poslední doby. „Obce si chtějí spravovat rybníky samy a až časem přijdou na to, že z toho není zisk. Zjistí, že nejde jen o jejich vlastnění, ale musí je také ošetřovat, starat se o ně. A to vyžaduje čas a peníze," zmínil Bárek.

Předpokládá proto, že se situace za několik let znovu obrátí. „Řekl bych, že o rybníky budeme přicházet tak ještě dva tři roky, než to obcím dojde, a celý trend se zastaví," naznačil hospodář.

Možným vysvětlením přibývajícího zájmu měst a vesnic o rybníky je podle něj skutečnost, že se v posledních letech značně zvýšil zájem o rybářství. „Před rokem 2000 ubývala skupinám, jako jsou rybáři a myslivci, členská základna kvůli věku. Teď lidé z měst mnohem víc jezdí na venkov a probouzí se v nich zájem o takové vesnické činnosti, takže přibývá i mladších rybářů," popsal Bárek.

Návštěvníkům rybníků většinou příliš nezáleží na tom, kdo je spravuje. „Dokud je tam čisto, je mi jedno, kdo za areál zodpovídá," prohlásila Vyškovanka Petra Zatloukalová. K rybníkům jezdí často, přírodním koupalištím dává přednost před aquaparky. „Je tam hezčí prostředí, nechlorovaná voda. Problémem jsou hlavně odpadky. Nad některými věcmi, které tam lidé nechávají, zůstává stát rozum. Plechovky a obaly od oblečení jsou ještě docela normální, ale najde se třeba i spodní prádlo," vylíčila.

Stavějí nádrže

Zrovna za to ale podle ní můžou spíš plavci. „Neřekla bych, že si tam nějaký rybář zapomněl kalhotky. Nepořádek dělají všichni stejně," řekla Zatloukalová.

Rybáři přicházejí o správu rybníků na Vyškovsku už několik let. Například před rokem to byla nádrž v Habrovanech, kde obec chtěla hospodařit sama a poskytnout ji k rybaření místním. Podobným způsobem už svaz ztratil i rybníky v Pavlovicích, Lysovicích, Olšanech, Komořanech, Mouřínově, Hvězdlicích a u Jalového dvora poblíž Heršpic. Úbytek revírů se snaží kompenzovat výstavbou nových nádrží.

MICHAL CHMELA