„Nevhodné hospodaření spočívalo zejména v tom, že se rybníky nezarybňovaly, tak jak měly, a peníze se používaly úplně na něco jiného. Dlužili jsme poměrně výraznou částku svazu a téměř dva roky doháníme ztrátu. Pomáhá nám v tom množství sponzorů. Právě oni nás vytáhli z obrovských dluhů, které zapříčinil minulý výbor," nebral si servítky šéf vyškovských rybářů Radoslav Kotík.

Podle jeho slov celkový dluh dosahoval řádu statisíců korun. „Přesnou částku musí ještě vyčíslit příslušný orgán," podotkl předseda.

Po tři čtyřletá funkční období, tedy od roku 2000, vedl rybáře, kteří na Vyškovsku platí za největší zájmovou organizaci, Petr Uhlíř. „Odcházel jsem před necelými dvěma lety. To, že má svaz problémy s dluhy, nevím. Funkci jsem předával v naprostém pořádku. Nikdo mě navíc kvůli tomu nekontaktoval," odmítal bývalý předseda Uhlíř.

Vyškovským rybářům pomáhá s oddlužením také krajský hospodář. „Našeho hospodáře jsme odvolali a vyžádali si posilu z kraje. Krajský hospodář dorovnává nastalé problémy, pomáhat nám bude letos i v příštím roce. Po vyrovnání pak hlavním hospodářem znovu ustanovíme Petra Bárka. Hospodář vykonává dohled a zarybňuje naše vody. Také díky němu se nám v letošním roce povedlo část dluhu stáhnout," ocenil Kotík.

Konkrétnější v tom, kde všude se špatně hospodařilo, být nechtěl. Prozatímně odvolaný hospodář Petr Bárek pod sebou dohled nad financemi podle svých slov nemá. „Starám se zejména o to, aby byly ve vodách ryby. Celá situace ohledně dluhů jde mimo mě," vysvětlil Bárek.

Organizace si přenese dluhy i do dalšího roku. „Věříme, že ho stáhneme pomocí vlastního chovu. Od příštího roku si tak slibujeme vyrovnání dlužné částky," řekl Kotík.

Právě na následující rok navíc rybáři počítají s několika velkými akcemi, rádi by třeba odbahnili menší z vyškovských Kačenců. „Jsem přesvědčený, že při čištění větší z obou nádrží se měl vyčistit i malý Kačenec. Při jeho vypouštění se totiž bahno dostane už do vyčištěné nádrže a znovu ji zanese. Cena je však vysoká, pohybuje se okolo deseti milionů. Zatím proto na akci sháníme potřebnou sumu. Žádali jsme už třikrát o dotaci od státu, úspěšní jsme nebyli. Proto sháníme peníze jinde," nevzdával se Kotík.

Výbor také na posledním jednání schválil odprodej budovy v dědické Revoluční ulici. „Dům jsme koupili už dávno, ale v podstatě hned od té doby je jeho provoz velmi ztrátový. Prostavěný už byl asi jeden a půl milionu. Na opravy, které budou stát přibližně stejnou částku, organizace momentálně nemá peníze," upozornil předseda.

Namísto prodělečné budovy plánují v organizaci výstavbu srubu. „Rádi bychom ho postavili ve spolupráci s Mysliveckým sdružením Vyškov. Jeho umístění plánujeme v blízkosti Kačenců. Sloužil by tak nám i myslivcům. Zatím nevíme, kdy by mohlo k výstavbě dojít, před námi jsou ještě společná jednání," dodal.