Nový rybník vyroste poblíž dvou stávajících na nevyužívaném pozemku. „Od města jsme odkoupili tříhektarový pozemek. Koncem příštího roku tam chceme začít tvořit rybník, který bude mít dva hektary včetně mokřadů," přiblížil předseda slavkovské rybářské organizace František Capita.

Město se rozhodlo rybáře podpořit. „Vyšli jsme žádosti rybářů vstříc a jejich iniciativu vítáme. Cenu jsme stanovili podle naší cenové mapy," uvedl místostarosta Bučovic Jiří Horák.

Začátek prací zatím oddalují administrativní problémy. „Ještě máme v plánu koupit malou mez poblíž budoucího rybníka. Teď čekáme na projektanty, což celou záležitost zbytečně prodlužuje," podotkl Capita.

I přípravné práce budou patrně složitější, než se může na první pohled zdát. „Hned na začátku musíme vymyslet, kam budeme odvážet vykopanou hlínu. Celkový odhad nákladů se každopádně neustále mírně zvyšuje, v současnosti počítáme s částkou kolem tří milionů korun. S jistotou to však potvrdit nemůžu," nastínil Capita.

Prostředí, ve kterém rybník vyroste, je v současné době zanedbané a k návštěvě neláká. Město doufá, že se to změní. „Rybník jistě potěší nejen rybáře, ale i ostatní lidi. Bereme to jako snahu o celkovou kultivaci prostředí," zmínil místostarosta.

Rybáři mají plány trochu konkrétnější. „Uvažujeme o výstavbě cyklostezky kolem rybníka a dalších věcí, jako jsou třeba lavičky a podobně. Počítáme i s tím, že by se díky rybníku a jeho nejbližšímu okolí mohlo nakonec jednat o funkční turistickou oblast," uvedl Capita.

Rozhodnutí svazu těší bučovické rybáře. „Nový rybník už byl zapotřebí, prospěje nejen nám rybářům, ale i rybám. Osobně se na něj velice těším. Doufám, že bude hotový co nejdříve, Bučovice příležitostí pro nás sportovní rybáře přeci jen nemají tolik," řekl například bučovický rybář Kamil Kolařík.

Další z rybářů Václav Malenovský ocenil i vybranou lokalitu. „Dva rybníky už nám často prostě nestačí. Navíc mokřady na tomto místě jsou pro výstavbu rybníka přímo předurčené," připomněl Malenovský.

Výsledek rozšíření možností rybolovu by mohl podle rybářů mít i nečekaný efekt. „Tajně doufáme, že jakmile vstoupí rybaření do povědomí místních i přespolních, bude to motivovat i mládež. Ta by se tak v ideálním případě mohla zvednout od počítačů a televizí a začít zase chodit do zájmových kroužků. A jednou z těchto volnočasových aktivit by mohlo být i rybaření," zasnil se Capita.

Rybaření bylo v Bučovicích oblíbené už před stovkami let . „Málo se o tom ví, ale v sedmnáctém století bylo v bučovickém panství asi třicet rybníků. Jestliže tedy budeme věřit zkušenostem našich předků, naše ovzduší by mělo být pro rybaření naprosto vhodné," doplnil Capita.