Obecní kasu to přitom nebude stát ani korunu. Všechno platí pozemkový úřad, který chce napomoci ekologii.

Zasadí tam buky, duby, lípy, topoly, břízy, jeřáby, habry a javory. Z keřů přibudou kaliny, svídy, lísky, zimolez a dřín. Plot je nutný, aby nové dřeviny neokusovala zvěře.

Některé sazenice tam rostou už od podzimu, většinu ale zahradníci zasadí až na jaře. „Vznikne tak zelený pás kolem hlavní cesty. Zlepší se ovzduší i vzhled obce. V příštím roce tak budeme mít dva biokoridory,“ uvedla starostka Rybníčku Milena Uhlířová.

Zeleň hlavně odcloní pohled na objekty zemědělského družstva stojící hned při vjezdu do obce, omezí množství prachu valícího se z přilehlého pole a utlumí nárazy větru.

Další biokoridor vzniká kolem pruského potoka. „Lidé tak po polní cestě lemované zelení dojdou procházkou až k rybníku,“ pochvalovala si starostka. Obec totiž leží mezi poli, široko daleko není žádný les a obyvatelé stromořadí velmi přivítají.

Rybníček se začal zelenat už před nedávnem. „Vytvořili jsme biocentrum s mokřadem za hřištěm. Zbývá už jenom dodělat nějaké maličkosti. Navazuje na cestu z vesnice a vznikla tak další zajímavá vycházková trasa. Jsou tam i lavičky, přibudou informační cedule,“ dodala ředitelka vyškovského pozemkového úřadu Alena Sedláková.

Pozemkový úřad zajistil už v minulých letech zelený pás i v části Rybníčku, která se dotýká dálnice.