Zápach přiměl jednoho z obyvatel místní části, aby zavolal na pomoc hasiče. Přijeli profesionálové z Vyškova a Brna a dobrovolníci z Rousínova. K práci se ale vůbec nedostali. Než se podařilo najít místo, odkud do potoka uniká jedovatá látka, bylo už pozdě podnikat veškeré záchranné kroky.
„Příčinou byla močůvka vylitá na pole, která se dostala kanálem do Rakovce,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí vyškovského městského úřadu Jiří Kutálek.

Močůvku podle něj na pole navezli pravděpodobně zemědělci. Místo toho, aby ji hned rozvezli, nechali ji na jednom místě. Utvořila se obří kaluž, ze které močůvka stekla do potoka.

„Voda byla tak znečištěná, že byla zcela černá. Jenom probleskovala břicha spousty ryb. Musíme počkat, až rybáři ryby vyberou a určí druhy. Policie zjišťuje pachatele. Od nás mu za kontaminaci toku hrozí pokuta od desítek do stovek tisíc korun,“ informovala Dana Hlobilová z olomoucké pobočky České inspekce životního prostředí.

Potok Rakovec je revírem, který rybáři neosazovali rybami uměle. Zahynuly ryby, které se tam vyskytovaly zcela přirozeně.
„Škoda je o to horší, že šlo o unikátní biotop. V současné době ryby vylovujeme. Zatím jde převážně o ryby bílé, jako perlice, hrouzky, okouny a další,“ vypočítal hospodář vyškovské organizace Moravského rybářského svazu Jiří Černý.

Policie zatím viníka neurčila. Pole v okolí Rousínova obhospodařuje zemědělská akciová společnost Rostěnice. Předseda představenstva Vítězslav Navrátil se ale k případu vyjádřit nechtěl. Odůvodnil to tím, že o záležitosti nic neví, protože byl mimo firmu.

„Ryby zahynuly ve zhruba tří a půl kilometrovém úseku od okolí tenisových kurtů v Čechyni přes celé město Rousínov. Za Rousínovem už byly k vidění živé ryby. Naštěstí byl dostatečně vysoký průtok a znečistění se rychle naředilo,“ dodal Černý.
Podle jeho slov škoda na rybách nepřesáhne dva a půl tisíce korun. Podle ceníku svazu totiž je bílá netříděná ryba za patnáct korun. Škoda na životním prostředí je ale nevyčíslitelná.

„Organismy, které uhynuly, jsou nenahraditelné,“ smutnil hospodář.
Připomenul, že podobný případ se stal v roce 1978 v řece Hané u Rychtářova, kdy ryby otrávil roztok ze silážní jámy. Dodnes v tomto kdysi panenském úseku řeky nejsou raci.

Rybáři ještě nejsou rozhodnutí, zda otrávený úsek později uměle zarybní. „Dělám to nerad. Příroda by měla zůstat ve svých kolejích. Pokud nasadíme nové ryby, pak jen takové druhy, které tam byly původně,“ dodal Černý.