„Manžel se rybičkám věnoval celý život. Měl několik obchodů. Mimo jiné je zásoboval rybičkami, které sám nalovil v jezerech v africké divočině. Jednou se seznámil s lidmi z Holubic a otevřel si tady obchůdek. Hodně cestoval mezi Afrikou, Českou republikou a Anglií. Když se mu rozpadlo manželství, rozhodl se začít znovu někde jinde,“ vypráví Blowersová a směje se při vzpomínce, jak se prý rozhodoval mezi Českem a Afrikou.

„Hodil si mincí a vyšlo mu Česko. Dnes máme firmu ve Velešovicích. Budeme spolu už devět let. Vykupujeme české rybky a prodáváme je do Anglie,“ říká chovatelka a její manžel ještě připomíná: „Mimo jiné máme také terarijní zvířata, hady, leguány, gekony, a také pavouky.“ Jako typický Angličan při tom pokuřuje voňavou dýmku.

Hlavní pozornost obou manželů se však soustředí na rybičky. Ve stovkách akvárií se to hemží rybkami nejrůznějších tvarů a barev. K nejvzácnějším patří například některé druhy loriárií, které se vykupují až za sedm set padesát korun. Kromě nich se tu míhají načervenalé společenské tetry, různobarevní čichavci, tečkovaní halančíci, ostnatí krunýřovci, bojovné modré beta splendens, žluté přísavky, zářivé neonky, skaláři, závojnatky, živorodky.

Největší z rybek je cichlazoma zlatá, velká jako dezertní talířek. „Najdete u nás stovky druhů ze všech koutů světa – africké, asijské, jihoamerické a další,“ vypočítává Blowersová a tvrdí, že Češi patří mezi nejlepší chovatele akvarijních ryb. České rybky jsou zdravé, kvalitní, mají v zahraničí dobrý zvuk.

„Abychom se vyhnuli případným nemocem, vždycky dáváme do jednoho akvária ryby jen od jediného chovatele. Naše ryby jsou v dobré kondici. Například vloni jsme měli úhyn, který nedosahoval ani jednoho procenta,“ chlubí se Blowersová.

Rybky se exportují do Anglie na základě poptávky. Vloží je do igelitových okysličených pytlů. Vstříknou jim trochu speciálního sedativa na zklidnění, aby se nestresovaly. A převážejí je letadlem v polystyrenových krabicích.

Protože Blowersovi mají ke zvířatům hodně blízko, rozhodli se pořídit si také chov koz. „Koupili jsme větší dům v Rostěnicích. Budeme tam mít nejenom rybárnu, ale i chov koz a vyrábět si kozí sýr. Možná si pořídíme i pár oveček,“ plánuje do budoucna Blowersová.