Rychlostí 181 kilometrů v hodině se prohnal řidič BMW minulý týden Ostravskou ulicí v Brně. Povolenou hranici překročil o více než stovku. V místě lze jet maximálně osmdesátkou. Nepřiměřená rychlost patří k předním příčinám nehod na jihu Moravy.

Letos je druhou nejčastější hned po nesprávném způsobu jízdy. Do konce července policisté na jihu Moravy řešili 507 případů příliš těžké nohy na plynu z celkového počtu 3 426 šetřených dopravních nehod. „Od začátku roku zemřelo v kraji při nehodách sedmadvacet lidí, v důsledku nehod zaviněných nepřiměřenou rychlostí už devět,“ vyčíslila policejní mluvčí Petra Ledabylová.

Pro srovnání: loni za prvních sedm měsíců zemřelo v Jihomoravském kraji při nehodách pětadvacet lidí, za stejné období roku 2019 o šest více.

Hned dva řidiči BMW si spletli v úterý dopoledne ulici Ostravskou v Brně se závodní dráhou.
Jako na závodech: místo 80 svištěl po Ostravské v Brně 181 kilometrů v hodině

Řidiči, který v Ostravské ulici překročil rychlost o více než sto kilometrů v hodině, hrozí pokuta až deset tisíc korun a roční odevzdání řidičáku. V Brně přitom zdaleka nešlo o jediného hazardéra. Tamní strážníci nedávno v Kohoutovicích zastavili devatenáctiletého mladíka, jenž v blízkosti několika přechodů a dětských hřišť projížděl bezmála stovkou. „Měříme rychlost na více než stovce míst po celém městě. Hlídky se zaměřují na oblasti s přechody, zastávkami hromadné dopravy a mimořádnou pozornost věnují okolí škol a školek,“ upozornil jejich mluvčí Jakub Ghanem.

S blížícím se koncem prázdnin chystají policisté nad provozem zvýšený dohled. Mimo jiné se zaměří právě na rychlost. Tu kontrolovali už na začátku srpna. Při více než tisícovce kontrol osobních a nákladních aut i motocyklů zjistili 330 dopravních přestupků. „Ve 258 případech došlo k překročení povolené rychlosti. Ve 225 případech jsme uložili řidičům blokovou pokutu a třiatřicet šoférů jsme oznámili do správního řízení," vyčíslila Ledabylová.

Chování řidičů, kteří ignorují maximální limity, štve například Brňanku Kristýnu Astrovou. „Jezdí jak hlupáci. Ohrožují nejen chodce a cyklisty, ale také ostatní řidiče. Nikdy nevíte, co udělají. Nebo co se stane na silnici a oni nebudou schopni zareagovat včas,“ zlobila se.

Kampaň Besipu

Na vysokou rychlost cílí aktuální kampaň Besipu 13 minut. Vypovídají v ní lidé, kteří kvůli přílišné rychlosti někoho zabili a musí s tím žít. „Jde o uvědomění si, že vysokou rychlostí člověk zvyšuje mnohonásobně riziko, že se něco stane. Následky si pak táhne po celý život. Zpytování svědomí už nikomu nepomůže,“ řekl krajský koordinátor Pavel Čížek.

Zmínil, že čas, který řidiči ušetří, je tak malý, že nestojí za to spěchat a je lepší dojet o pár minut později.

Kvůli nepřiměřené rychlosti zemřelo při nehodách na jihu Moravy do konce července už devět lidí.Kvůli nepřiměřené rychlosti zemřelo při nehodách na jihu Moravy do konce července už devět lidí.Zdroj: Deník/Markéta Evjáková

Ke zpomalování aut pomáhají stavební úpravy na silnicích nebo radary či úseková měření. Stacionární radar funguje poslední čtyři roky třeba ve Valtické ulici v Břeclavi. „Počet přestupků se ustálil. V tuto dobu jich tam evidujeme zhruba sto za čtyřiadvacet hodin,“ sdělil velitel tamních strážníků Stanislav Hrdlička.

Na základě podnětů obyvatel i prováděných měření přibude úsekové měření v Lednické ulici v břeclavské místní časti Charvátská Nová Ves. „Firma převzala staveniště, má devadesát dnů na zprovoznění," doplnil Hrdlička.

Podle Čížka radary učí řidiče dát nohu z plynu. „Pokud v každé druhé vesnici bude radar měřit, většinu řidičů to umravní," míní dopravní expert.

MICHAL HRABAL, KAROLÍNA STÁRKOVÁ