„Nějaké solidní dětské hřiště Dědicím skutečně chybí. Vím, že leckteré pozemky jsou soukromé, ale prostor by se určitě našel, jen vůle chybí,“ uvedl Chladil.

To, že si lidé z vyškovských místních částí stěžují, že vyškovská radnice neměří stejným metrem při rozdělování peněz z rozpočtu, se opakuje každým rokem.

Špatné je to prý zejména s chodníky. Na krizová místa upozorňují předsedové osadních výborů už dlouho. „Místní části se tak trochu odsouvají, v centru města se opravují chodníky, ale na nás se přitom zapomíná. Nezbývá než doufat, že se to zlepší,“ postěžovala si třeba předsedkyně osadního výboru Lhota Marie Šlapalová.

Stav chodníků leží v žaludku i lidem. „Však každý vidí, v jakém jsou stavu. Na mnoha místech jsou rozbité. V zimě jsou navíc nevyhrnuté, starší člověk, aby se po nich bál chodit,“ upozornila třeba Anna Vaickornová z vyškovské místní části Opatovice.

Ta zároveň nevěří, že nějaký posun čeká tamní obyvatele v souvislosti s výstavbou splaškové kanalizace. Nedávno ji stavbaři postavili ve Lhotě a Rychtářově. S rozpočtem výstavby, která si vyžádala téměř pětasedmdesát milionů korun, pomohlo okresnímu městu ministerstvo zemědělství a Jihomoravský kraj.

Podle vedení města je splašková kanalizace právě pro Opatovice vyprojektovaná. „Nicméně zatím nikdo neví, jestli peníze na ní budou. Proto se vlastně čeká i právě s komunikacemi, pochopitelně by nebylo moc dobré něco opravit a pak rozbagrovat,“ řekl předseda opatovického osadního výboru Jan Surý.

Dokončení projektů

Na vyškovskou radnici mezitím dorazily požadavky z jednotlivých místních částí na letošní rok. Jelikož město bude první tři měsíce roku hospodařit podle rozpočtového provizoria, zatím není jasné, kolik a zda vůbec na místní části půjdou peníze. Pracovat chce letos město zejména na rozjetých akcích. „Sešli se ke mně požadavky jednotlivých výborů, ale zatím bych byl nerad konkrétní. Rozpočet je zatím v syrovém stavu, osekáváme ho, ale s místními částmi určitě počítat budeme,“ slíbil vyškovský starosta Jiří Piňos.

V to doufají i lidé z osadních výborů. „Bylo nám řečené, že o situaci s chodníky máme jednat s novým vedením radnice, výhledově tomu ale moc nevěřím. Stávají se tu kolizní situace, provoz se neuvěřitelně zvýšil,“ varovala Šlapalová.

S nespokojeností lidí nicméně nesouhlasí vyškovský místostarosta Roman Celý, který má osadní výbory na starosti. „Zrovna desítky milionů, které putovaly na kanalizaci v Rychtářově a Lhotě, nejsou rozhodně zanedbatelnou částkou. Musíme se proto dívat na to, co rozpočet unese,“ prohlásil místostarosta Celý.

Zopakoval nicméně, že na své místní části vedení okresního města myslí. „O stavu chodníků v Rychtářově a Lhotě samozřejmě víme, snad dva roky zpátky jsme vypracovali projekty, ale je jasné, že stejně chodníky nemůžeme udělat jako celek, ale po jednotlivých částech. Na to rozpočet nestačí,“ připomněl Celý.