„Chci, aby bylo jasně vidět, že podporujeme znění Druhé zlínské výzvy, která bojuje za spravedlivější rozdělení evropských peněz. Znamením naší podpory budou zapíchnuté hrábě u cedule při vjezdu do obce," připomněl starosta Zbýšova Jaroslav Žalkovský.

Podpora ministerstva zemědělství se má podle nového návrhu na období od roku 2014 do roku 2020 snížit na necelé čtyři miliardy korun z potřebných pětadvaceti. Obce se proti tomu bouří. Proti návrhu už dřív vystoupilo například vedení Šaratic, Krásenska, Velešovic, Orlovic, Radslavic, Ivanovic na Hané i třeba Kobeřic u Brna.

Některé obce v republice mají na cedulích označující začátek a konec vesnice také připíchnuté protestní modré cedule s přeškrtnutými hráběmi s nápisem Máme nárok na evropské dotace!

Protest má přinést víc peněz obcím. „Spousta programů, podle kterých se peníze rozdělují, je vytvářená na ministerstvech, kde nemají žádný vztah k realitě. Peníze pak často končí v různých takzvaně měkkých projektech. Mnohdy vznikají firmy právě za účelem čerpání těchto peněz a reálný přínos pro lidi je pak nízký," podotkl Žalkovský.

Kontrola by podle jeho slov měla zůstat na stávající úrovni. „Přidělení víc peněz obcím by ale nemělo znamenat polevení v kontrole průběhu projektů. V této věci bych určitě stávající stav ponechal," doplnil Žalkovský.

Plošnou podporu ale výzva nezískala. Ani v obcích na Vyškovsku. Například v Otnicích podobný protest považují za zbytečný. „Obecně je pravdou, že poměr evropských peněz čerpaný obcemi by se měl zvýšit. Zapichovat hrábě před ceduli mi ale přijde zbytečné, nemyslím, že by taková forma protestu mohla přinést změnu," myslí si starosta Otnic Pavel Prokop.

Druhou zlínskou výzvu nepodpoří ani v Olšanech. „Bohužel mám spoustu jiné práce. Text výzvy jsem tak nestihla nastudovat. Nepovažuji ji ale za zásadní," konstatovala starostka Olšan Dana Křížová.