DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Tomu je teď ale konec.

„Prodejnu jsem navštívila jednou od té doby, co ji opravili. Krátce po tom, kdy jsem tam vstoupila, mě vykázali. Kočárky se totiž musí nechávat vepředu v obchodu u skříněk. Přece nepustím kočár se spícím dítětem z dohledu,“ uvedla Sedláčková.

Nezbylo jí tedy nic jiného, než se otočit a jít pryč. „Ještě jsem řekla, že mají smůlu a nakupovat v Magnumu nebudu. Prodavačka se jen jízlivě usmála a řekla, že pro ně to žádná smůla není,“ kroutí hlavou Sedláčková.

Stejnou zkušenost má také mladá maminka Jana Matoušková z Vyškova. „Když jsem vešla do nově zrekonstruované prodejny, líbily se mi hlavně široké uličky mezi regály. Říkala jsem si, že jsou jako stvořené pro maminy s kočárky. To jsem se ale hodně zmýlila. Než jsem se rozkoukala, volala na mě prodavačka, že s kočárem do prodejny nesmím,“ svěřila se Matoušková.

Okamžitě se ovšem ptala po důvodu. „Prý proto, že všude jinde ve městě je to také zakázané. Zajímavé je, že s kočárem chodím nakupovat běžně a ještě nikde mě nevyhodili,“ doplnila Matoušková.

Jak ještě doplnila, z opravené prodejny zmizely nákupní košíky a lidem jsou k dispozici pouze vozíky. „Vypadá to, jako že maminky s kočárky jsou potencionálními zloději, zákazník s vozíkem ovšem nikoliv. Stejně tak se mu nemůže stát, že vrazí vozíkem do regálu. U matek se to zřejmě předpokládá. Nebo že by vedení prodejny mělo strach, že dítě v kočárku například pozvrací zboží?“ ptala se Jana Matoušková.

Podle vedoucí Family Drogerie v obchodním domě Magnum na vyškovském Masarykově náměstí existuje pouze jediný důvod. Uličky jsou úzké. „Kdyby se v jedné potkaly dva kočáry, nevyhnou si. V podstatě ani kočár s vozíkem. A vozíky mají co dělat, aby do sebe nenarazily. Proto jsme se domluvili s naší inspektorkou, že kočárky sem budou mít zapovězený vstup,“ vysvětlila vedoucí, která odmítla sdělit své jméno. Pro bližší informace odkázala na vedení společnosti do Prahy. Tam se ovšem redakce Vyškovského deníku Rovnosti nedovolala.

Prodejna Family Drogerie na vyškovském Masarykově náměstí ovšem není jediná, kam matky s kočáry nesmí. Jak nedávno informovala redakce Vyškovského deníku Rovnosti, takových obchodů se ve městě najde celá řada.

Ať už jde o další drogerii v centru města, či obchodní domy mimo něj. Takové jednání ovšem někteří lidé, i obchodníci, považují za omezování práv.

„Zákaz vstupu s kočárky kvalifikujeme jako diskriminaci,“ řekla Vyškovskému deníku Rovnosti před časem právnička Sdružení obrany spotřebitelů SOS Eva Petlachová.

ČTĚTE TAKÉ SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY V PRAVÉM HORNÍM ROHU

ŠÁRKA DUBSKÁ