VÁŽENÍ ČTENÁŘI, ODPOVĚZTE NA OTÁZKU V PRAVÉM HORNÍM ROHU. DĚKUJEME.

Když chce Kateřina Kačírková z Vyškova zajet se svým dítětem v kočárku do drogerie Teta ve vyškovském obchodním domě Magnum, má smůlu. Do prodejny na Masarykově náměstí ji nepustí. A takových obchodů je ve Vyškově i okolí stále dost.

„Je to velmi nepříjemné, kočárek si můžu sice nechat před pokladnami, ale dál mne s ním nepustí. Ve Vyškově jsem se s tím bohužel setkala ve více obchodech,“ postěžovala si Kačírková.

Stejně jako další rodiče tvrdí, že je to diskriminační. Koordinátorka brněnského centra Sdružení obrany spotřebitelů Gerta Mazalová však tvrdí, že se diskriminace v takovém případě těžko dokazuje. „Lidé se na tento zákaz hodně ptají, je to však sporné. I zákon to řeší dost šalamounsky. Obchodník si totiž takový zákaz na dveře vyvěsit může. Ale zároveň by měl umět mamince vysvětlit, proč to tak je,“ řekla včera Mazalová.

Když se pokusil v drogerii Teta získat vysvětlení takového zákazu redaktor Vyškovského deníku Rovnost, nepochodil. „Máme to nařízeno z pražské centrály. Víc se k tomu vyjadřovat nebudu,“ poznamenala pouze zaměstnankyně drogerie.

Po mnoha telefonátech do pražské centrály firmy se redakci nakonec podařilo vyjádření získat. Inspektor prodejen Petr Graclík ze společnosti Family, která drogerie Teta provozuje, tvrdí, že uličky v prodejně jsou příliš úzké.

„Proto kočárky do prodejny nemůžou. Chceme tak předejít nepříjemnostem, za které bychom pak byli zodpovědní. Prodavačky mamince kočárek ochotně pohlídají. Je to dobré řešení i pro ostatní nakupující. Nám jde samozřejmě o každého zákazníka, maminek s dětmi nevyjímaje,“ upřesnil Graclík.

Na další důvody prodejců upozorňuje Mazalová. „Dítěti v mnoha prodejnách hrozí nějaký úraz, navíc může z regálu něco shodit, rozbít. Všechno by ale mělo být o domluvě s personálem,“ dodala Mazalová.

Za pravdu jí dávají i maminky. „Jsou obchody, kde takový zákaz mají, ale když se zeptáme, tak jsou ochotní,“ uvedla Petra Zbořilová z Vyškova.

To je příklad třeba vyškovské prodejny HZH Sport. I tam mají na dveřích vyvěšený zákaz vjezdu pro kočárky. „Maminky ale do naší prodejny pouštíme, problém s tím nemáme,“ řekla Pavlína Knížáková z prodejny.

Na spoustě míst na Vyškovsku už obchodníci pochopili, že zlepšení služeb pro maminky s dětmi může přilákat nové zákazníky.

Týká se to restaurací, nákupních center nebo menších obchodů. Pomalu tak přibývá například obchodů a restaurací s dětskými koutky. „I u nás dětský koutek s hračkami všeho druhu máme,“ řekla recepční hotelu Selský dvůr Vlaďka Vojcíková.

Na Vyškovsku zároveň stoupá i počet restaurací, které jsou částečně nebo úplně nekuřácké a mají pro malé návštěvníky i větší jídelníček než jen smažený řízek s hranolky. Jednou z nich je restaurace U krále Jana Lucemburského ve Vyškově. „Výběr jídel pro děti tu máme větší, hlavně se u nás vůbec nekouří,“ poznamenala vedoucí směny v restauraci Vladimíra Fialová.

Autor: Michal Kočí