Nakupující podle obchodníků do centra Vyškova nic netáhne. „Lidi už vůbec nechodí na náměstí, centrum Vyškova se vylidňuje. Lidé směřují do obchodních center," popsala situaci prodavačka z obchodu s obuví Marcela Konšelová. V obchodě pracuje už dvacet let a zákazníků podle ní průběžně ubývalo. „Dlouho jsme čekali a váhali, jestli zavřít nebo ne, ale teď už je to neúnosné," vysvětlila prodavačka.

Konkurence tlačí

Drobní živnostníci na náměstí podle ní nemůžou konkurovat větším obchodním řetězcům. „Bohužel to tak je. Zákazníci, kteří nemají peníze, chodí k asijským prodejcům, ti, co je mají, jezdí nakupovat do Brna. Nemají důvod jezdit si zvlášť kupovat boty, když je můžou dostat v hypermarketu," sdělila Konšelová.

Malé obchody prohrávají v konkurenčním boji. Rozhoduje cena. „Nerušíme jen prodejnu na vyškovském náměstí, ale celou výrobu. Jsme tvůrci dámské konfekce a v současné době není možné uspět v konkurenci nákupních center a obchodníků, kteří prodávají zboží za mnohem nižší ceny," upozornil spolumajitel dámské konfekce Jaal Patrik Pavlačík.

Podle něj problém s rušením obchodů v centrech netrápí jen Vyškov, ale také další města. „Vidím to třeba v Příboře. Obecně náměstí dřív bývala centrem života, to se teď pomalu přesunuje do nákupních zón, jejichž obchody zákazníkům nabízejí nákupy za výhodné ceny. Lidí, kteří jsou ochotní připlatit si za kvalitu, čím dál víc ubývá. A to je pro nás bohužel existenční problém. Myslím, že tak za deset let budou centra měst v podstatě mrtvá," je přesvědčený Pavlačík.

Umístění přičítá neúspěch malých kamenných obchodů i vedoucí prodejny oděvů Timeout Tereza Hromečková. „Lidi sem prostě nic netáhne, na náměstí zajdou jenom, pokud potřebují navštívit městský úřad nebo nějakou banku. Značkové oblečení je navíc pro některé skupiny zákazníků vyloženě drahé, třeba starší ročníky si ho jen málokdy můžou dovolit," poznamenala vedoucí.

Obyvatelé Vyškova si podle ní obchodu všimli, až když se zavírá. „Teď mi sem chodí lidi, kteří tu nikdy nebyli a stěžují si na to, že končíme," povzdechla Hromečková.

To potvrzují i někteří Vyškované. „Zrovna do obchodu se značkovým oblečením jsem chodila ráda. Je to škoda," řekla obyvatelka Vyškova Petra Svobodníková. Ve Vyškově se ale podle ní příliš nakupovat nedá. „Snad jenom drogerie a věci na zahrádku. Oblečení a boty si jezdím kupovat do Brna do nákupních center, tam je všechno hezky pohromadě a po ruce. Bohužel je to tak, všechno je dnes o úspoře času. A samozřejmě peněz," dodala zákaznice.

Zákaz vjezdu

To, že centrum Vyškova postupně skomírá, je podle obchodníků vina i vedení města. Upozorňují už několik let zejména na zákaz vjezdu na náměstí. Zástupci města už několikrát připomněli, že absence pestřejšího sortimentu a služeb je způsobená také tím, že domy, ve kterých se obchody nacházejí, jsou v soukromém vlastnictví. „Určitě bych neřekl, že je náměstí mrtvé, snažíme se tam směrovat co nejvíc různých kulturních akcí, nově tam například pořádáme trhy," sdělil místostarosta Vyškova Karel Jurka. Podobná setkání podle něj vykazují vysokou návštěvnost. „Do obchodů už ale lidi dostat nedokážeme," doplnil Jurka.

MICHAL CHMELA, MARTINA HAŠKOVÁ