Zatímco třeba v Bučovicích už vyměňují končící řidičské průkazy s předstihem, v okresním městě se obávají náporu žadatelů. Řidičů, kteří otálí s výměnou, je stále hodně. Únavným frontám, nebo dokonce postihům z prodlení se tak vyhnou ti, kdo si vymění řidičský průkaz co nejdříve.

„Pořád na Vyškovsku zbývá na dva tisíce tři sta řidičů, kteří s výměnou otálí. Proto hrozí, že se do konce roku všechny vyměnit nestihnou. Dlouho dopředu jsme řidiče upozorňovali, aby výměnu nenechávali na poslední chvíli, čímž by se vyhnuli dlouhému čekání na úřadě. Nyní je opravdu nejvyšší čas,“ varovala mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Výměna se týká těch řidičských průkazů, které úřady vydaly od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000. Úřady je začaly vyměňovat už na začátku roku 2008.

Vyškovský odbor dopravy se obává, že by výměny nemusel zvládat. „Řada z řidičů naše výzvy vyslyšela, ale počet těch, kteří by se k výměně ještě měli dostavit, je pořád hodně vysoký. V současné době už jsou na registru řidičů fronty a situace se jistě bude bohužel zhoršovat,“ upozornila mluvčí vyškovské radnice.

Mezi takové řidiče rozhodně nepatří třeba Vyškovan Radoslav Molčán, který platný řidičský průkaz nutně potřebuje pro své povolání. „Nechci nechávat vyřizování na poslední chvíli. Obětoval jsem radši kousek ze své dovolené. Kdybych si výměnu nezařídil včas, mohl bych mít problémy,“ svěřil se nedávno Molčán.

Výrazně lepší situace než v okresním městě je v Bučovicích. „Jsme na tom velice dobře. Motoristé jsou vzorní. Průkazy stíháme vyměňovat bez front. Jakmile si lidé výměnu připomenou někde v tisku nebo v televizi, dojde jich hned vlna, stojí až u schodů, ale stíháme to bez problémů,“ potěšilo vedoucího bučovického odboru dopravy Zdeňka Kolaju s tím, že řidičáků je potřeba vyměnit asi ještě pět stovek.

Podle jeho slov už úředníci vyměňují i řidičské průkazy končící za tři roky. „Dokonce jsme i v předstihu a měníme už i některé řidičáky, které končí v roce 2013,“ doplnil Kolaja.

I Městský úřad ve Slavkově u Brna zaznamenal v posledních dnech a týdnech nárůst výměny řidičáků. „A to i přesto, že máme jen jednu přepážku. Výměnu prozatím zajišťujeme plynule,“ prohlásila vedoucí slavkovského odboru dopravy Dagmar Janebová.

Průkazů, jež zanedlouho ztratí platnost, přesto musí vyměnit ještě požehnaně. „K výměně do konce letošního roku nám zbývá ještě zhruba tisíc řidičských průkazů,“ vypočítala Janebová.

K výměně řidiči potřebují dosavadní oprávnění k řízení, fotografii a občanský průkaz. Lidé starší šedesáti let pak nesmí zapomenout i na posudek od lékaře. Podle Bednářové navíc žadatelé velmi často spoléhají na to, že je pracovnice odboru dopravy na místě vyfotí. Opak je pravdou. Fotografii si žadatel musí přinést sebou.

Pokud se motoristé rozhoupou a začnou chodit ve větších počtech, musí počítat s tím, že vyřízení nového průkazu nějakou dobu trvá. Úředníci mají pro vyřízení až dvacetidenní lhůtu.

Počet motoristů, kteří si ještě nevyměnili řidičský průkaz

Začátek května/začátek listopadu
správní obvod Bučovice: 874 / 500
správní obvod Slavkov u Brna: 1367 / 1010
správní obvod Vyškov: 3700 / 2300
Zdroj: městské úřady