Cyklisté se projedou po zhruba dvou a půl kilometrové trase.Zdroj: Slavkov u BrnaPůvodní záměr podél hlavní silnice do Slavkova u Brna ztroskotal mimo jiné na strmém klesání kopce. „Ochránci přírody měli také své výhrady a v neposlední řadě byl problém s přechodem hlavní silnice ve směru na Bučovice. Věřím, že do pěti let by mohl tento projekt být realizován,“ odhadoval starosta.

Po lepším spojení mezi obcemi je v regionu poptávka. Najdou se však mnozí, kteří jsou ohledně užitku podobných staveb skeptičtí. „Třeba stezku mezi Slavkovem a Hodějicemi spousta cyklistů okázale ignoruje. Vedle silnice je tam cesta, po které evidentně jezdí jen pár lidí. Navíc je po okolí snad milion značek, které na ni upozorňují“ postěžoval si například Vít Plchot.

Hromadná dopravní nehoda na dálnici D1 u Holubic na Vyškovsku.
VIDEO: D1 zablokovala hromadná nehoda šesti aut u Holubic, tři lidé jsou zranění

Současné přípravy podle Žabenského pak záleží na tom, jak rychle od soukromých subjektů vykoupí pozemky. „Jde hlavně o část ve Slavkově u Brna. U nás je situace trochu jednodušší. Máme totiž kolem tratě obecní cestu, která je momentálně zaoraná a není vidět,“ prozradil křenovický starosta.

Část pozemků vlastní také Povodí Moravy. „Další patří Správě železnic. S oběma institucemi již zástupci města jednali s kladnou odezvou,“ doplnila mluvčí slavkovské radnice Veronika Slámová.

Optimistické vyhlídky

I ve Slavkově jsou ohledně realizace projektu spíše optimisté. „Zmíněné předpoklady nám samozřejmě dávají naději na „hladší“ průběh přípravy a můžeme být tedy i optimističtí v tom, že jej stihneme připravit tak, abychom mohli čerpat peníze prostřednictvím fondů v takzvané Brněnské metropolitní oblasti. Tyto fondy se budou otevírat v období 2021 až 2027 a jsou na podobné projekty zaměřeny. Z těchto fondů jsme ostatně hradili i vybudování cyklostezky ze Slavkova do Hodějic v roce 2018 v hodnotě zhruba jedenadvacet milionů korun,“ připomněla Slámová.

Pro potřeby uživatelů nové cyklostezky je přitom vyžadován odpovídající prostor. „Budeme potřebovat pozemek široký zhruba čtyři až pět metrů. Povedeme jednání tak, aby se sen mnoha cyklistů v naší obci konečně splnil a projekt měl podporu i ostatních místních obyvatel,“ dodal starosta Žabenský.