Letos už dělníci podle jeho slov pokročili uvnitř domu, v přísálí omítli nově zdi, vyřešili elektroinstalaci a opravili i stropy. „Jak v přísálí, tak i v sálu se objevily nové stoly. Vybavení včetně nádobí získala také kuchyňka," vyjmenoval starosta s tím, že práce na kulturním stánku by měly pokračovat právě sanacemi proti vlhkosti, novou fasádou i sociálním zařízením.

Začátek prací nicméně závisí na získání dotací, obec může ze svého rozpočtu hradit jen menší opravy. „Chceme zkoušet dotace, ale záleží na konkrétních programech, které budeme moci využít. Je to vždycky s otazníkem," poznamenal Hofírek.

O většinu zájem

Pokračovat by obec chtěla i na inženýrských sítích u nových stavebních parcel. Dohromady je parcel čtrnáct, z toho tři domy už stojí, a sedm dalších pozemků už obec prodala. „Část prací už začala. Dodělali jsme kanalizace a protipovodňový val," zmínil starosta.

Budoucím sousedům nicméně pořád chybí plyn, vodovod a také zpevněná cesta. „Komunikaci je třeba řešit, aby lidé měli k pozemkům přístup," zdůraznil Hofírek.

Je potřeba dodělat také příjezdový most z hlavní silnice. „Stavebníky budeme pouštět po nové cestě nebo provizorní komunikaci. Stávající cesta je totiž špatná, větší množství aut by ji zničilo úplně," poznamenal starosta.

Podle smlouvy by se na zasíťování parcel měli podílet jejich majitelé, pozemky totiž získali za nižší částku. „Budeme se jim ale jako obec snažit pomoci, a pokud se objeví nějaká dotace, jdeme do toho," slíbil Hofírek. Pro stavbu inženýrských sítí totiž vesnice potřebuje přibližně třináct milionů korun.

TEREZA NOVOTNÁ