Tam, kde sadaři a zahrádkáři nepostřikovali ovocné stromy chemií, dočkali se mizerné úrody. Letos se totiž kvůli teplým večerům mimořádně rozšířili škůdci.

„U domu mám stromy mezi zeleninou a nemohl jsem je proto účinně postříkat. Úroda tak byla špatná,“ řekl předseda svazu vyškovských zahrádkářů Josef Horák. Podle jeho slov bylo hodně nemocí. Stromy ve velké míře trápilo padlí jabloňové a vleklý nálet obaleče jablečného. „Dokonce se letos vylíhla i třetí generace, což je opravdu výjimečné. Noční motýlek obaleče létal ještě v září, protože byly teplé večery kolem třinácti, patnácti stupňů.

Proto ještě koncem září červivěla jablka. Lidé jsou nešťastní, že měli hodně spadených a shnilých jablek,“ dodal Horák.

Podobné problémy měli i zahrádkáři na Slavkovsku. „Mnoho jablek bylo napadených červivostí a strupovitostí. Strupovitost se letos projevila v neobvykle velké míře. Dokonce se objevila i na některých odrůdách, na kterých bychom to vůbec nečekali a měly by být odolné,“ řekl předseda zahrádkářů ve Slavkově u Brna.

Také sadaři neměli z úrody radost. Zvlášť špatně dopadl jabloňový sad zemědělského družstva Agria Nížkovice. „Jablek bylo velice málo. Z plochy patnácti hektarů jsme sklidili jenom sto metráků. Ve velké míře se totiž objevil květopas, takže květy opadaly. Musíme se v příštím roce daleko více zaměřit na postřiky,“ uvedl agronom družstva Ivan Sedlák.

Padaných jablek bylo sice hodně, ale lidem se nevyplatilo dát je do výkupen. „Letos jsme vybrali hodně málo jablek. Lidem se cena osmdesáti haléřů za kilo zdála nízká. Když jsme ji zvedli na korunu, výkup se zlepšil. V polovině října ale zase cena klesla až na sedmdesát haléřů. Odběratelé totiž mají zásoby jablek ještě z loňska, o nové nemají valný zájem,“ řekl technik výkupu ovoce Agroex Martin Chmela.

Zatímco ještě před pár lety si lidé pronajímali za pár desítek korun stromy okolo silnic, aby jablka otřepali a prodali do výkupu, letos o ně byl zájem zcela mizivý. „Rok od roku se stromů u silnic prodá míň a míň. Buď jsou lidé pohodlní, anebo nechtějí ovoce z blízkosti silnice,“ přemýšlela dispečerka vyškovské oblasti krajské správy a údržby silnic Libuše Zavřelová.

Podle jejích slov se prodalo jenom několik alejí, například v Topolanech, Moravských Prusích nebo Pavlovicích. Několik stromů si lidé odkoupili u Lhoty, Rychtářova, Ruprechtova a Podomí. V aleji mezi Ivanovicemi a Chvalkovicemi na Hané nebyl zájem ani o jediný strom. „Naprostý nezájem jsme zaznamenali také u třešní. Naopak lidé chtěli ořechy, ale jenom nárazově,“ dodala Zavřelová.

Tam, kde si lidé dali tu práci se sesbíráním spadaných jablek, raději než do výkupny odvezli jablka do pálenice. „Jablek jsme letos pálili hodně. Dá se říct, že ve stejné míře jako hrušky a švestky,“ sdělil majitel pálenice v Drnovicích Miloš Bastl.