Úplně novou mateřskou školu budou možná už v blízké budoucnosti navštěvovat děti ze Šaratic. Ta současná totiž nevyhovuje hygienickým předpisům. Je v ní příliš dětí na moc malý prostor. Už při letošním zápisu tak musela školka odmítnout víc dětí, než je polovina současné kapacity, čili osmnáct dětí.

Na problémy poukázala kontrola Krajské hygienické zprávy. „Hygienici nám přišli přeměřit prostor tříd a dospěli k názoru, že podle současných předpisů je školka přeplněná," vysvětlil šaratický starosta Karel Kalouda.

Aby obec mateřinku mohla dál provozovat, musela počet dětí snížit. „Kontrola naštěstí přišla už před zápisem, takže jsme nemuseli nikoho vylučovat a při nabírání do nového školního roku jsme už s omezením počítali," řekl Kalouda.

Sedm dětí odejde do první třídy. „Výsledkem je, že do příštího roku můžeme nabrat dva nováčky. Maminky to pochopitelně nesly dost těžce, protože školka je dneska pro ně v podstatě nutností, pokud chtějí chodit do práce," upřesnil starosta.

Kvůli změnám museli ve školce odmítnout přes třetinu zájemců. „Nejsem si jistá přesným číslem, ale myslím, že jsme odmítli alespoň deset maminek. To je víc než polovina současné kapacity školky," upřesnila učitelka Mateřské školy v Šaraticích Dana Macháčková.

Odmítnutí ale většinou našli místo jinde. „Naštěstí některé okolní obce měly v mateřských školách nějaká místa navíc. Pokud vím, několik dětí našlo místo například v mateřince v Hostěrádkách-Rešově," doplnila Macháčková.

Podle ředitelky Elišky Sokolovské se ale situaci podařilo vyřešit v rámci možností uspokojivě. „Nakonec se podařilo přijmout děti všech zaměstnaných maminek, takže pokud vím, nikdo kvůli tomu úvazek zkracovat nemusel. Lidé se ale také stěhují pryč, takže v loňském roce se na poslední chvíli uvolnila tři místa. Je proto možné, že letos to bude nakonec podobné," podotkla Sokolovská.

Služby školky se teď navíc trochu rozšíří. „Jedna třída měla až dosud jen půldenní provoz. Ten chceme změnit na celodenní," konstatovala ředitelka.

Z nařízení hygieny sice radost nemají, ale neprotestují. „Kontrola postupovala podle platných předpisů, takže její rozhodnutí respektujeme. Nemyslím, že by byl důvod si stěžovat," doplnila Sokolovská.

Hygiena měla navíc připomínky už v minulosti. „Hygienici navštěvovali školku pravidelně a některé připomínky jsme už řešili. V současnosti tak připravujeme rekonstrukci umýváren a záchodů, protože ty podle předchozí kontroly normu už také nesplňovaly," připomněl starosta Kalouda.

Kapacita sociálního zařízení bude nově pro třiadvacet dětí. „Pokusíme se toho tedy využít a ještě vyjednat nějaké místo navíc oproti stávajícímu omezení. Jestli uspějeme, bych ale předjímat nechtěl," podotkl Kalouda.

Řešením by mohla být úplně nová budova školky. „Zvýšit kapacitu školky do září je zhola nemožné. Znamenalo by to v každém případě přinejmenším přístavek k některé ze stávajících budov. A to takhle rychle rozhodně nejde," připomněl Kalouda. Doplnil, že by to navíc stejně pravděpodobně znamenalo jen provizorní řešení. „Na zasedání zastupitelstva jsme proto schválili vytvoření studie o proveditelnosti výstavby úplně nové mateřské školy. Jestli budeme stavět, se rozhodneme až podle výsledku a především finančního odhadu. Myslím ale, že by to bylo asi nejlepším řešením," domnívá se starosta. Šaratice totiž počítají i s přílivem nových obyvatel. „Až schválíme nový územní plán, mělo by na území obce přibýt několik nových stavebních parcel pro rodinné domy, bylo by proto vhodné, aby řešení bylo proti současnému stavu trochu nadhodnocené," plánuje Kalouda.