Když se Zdeňka Písaříková podívá z okna paneláku na sídlišti Osvobození ve Vyškově, vidí jenom holou pláň. Lokalita Letní pole, na které se sídliště nachází, odpovídá svému názvu. Pole se táhnou až k obzoru. Široko daleko není jediný strom.

„Od Posádkového domu armády až k nemocnici jsou jenom rovná pole. Od lesů na Kozině sem vanou větry, takže si tu někdy připadám jako na Vyhnálkově. Chybí mi tu nějaké vzrostlé stromy,“ povzdychla si Písaříková.

Stromy postrádá i mladá rodina Voňkových, která se na sídliště nedávno přestěhovala z Lulče, která leží takřka v lese. „Pouze u obchodního domu Moravan je několik bříz, jinak je tu pusto,“ konstatovala Dana Voňková.

Radnice už dlouho uvažuje, že vytvoří pás zeleně kolem města, což by mělo napomoci vytvoření příhodného klimatu. V plánu má i vytvoření nového parku podél sídliště.

„Pozemky určené k výsadbě nebo k vytvoření oddychových prostor tvoří pás mezi sídlištěm a navrhovanou trasou budoucího obchvatu města,“ popsala místo, kde by budoucí park mohl vyrůst, mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Lidem se to zamlouvá. „Rád se dívám na přírodu a zároveň by pás stromů sloužil jako ochrana proti automobilovému provozu. Každopádně by to mělo veliký význam,“ radoval se z plánů radnice další obyvatel sídliště Josef Korčák.

Výměra území je zhruba třiačtyřicet tisíc metrů čtverečních. Téměř celá plocha je ale zatížená bezpečnostním pásmem vysokotlakého plynovodu. „Znamená to, že v této lokalitě nelze postavit byty ani ji nejde využít pro komerční záležitosti. Je tam možné zbudovat pouze jednoduchá hřiště, pěší cesty a podobně. Hlavně je zde ovšem možné v převážné části pozemku vysadit stromy,“ uvedla Bednářová.

Na podobný plán by nebylo těžké sehnat dotace, peníze tedy snahu nebrzdí. Vše ale zdržuje neochota soukromých majitelů prodat pozemky.
Výkupy má na starosti majetkoprávní a investiční odbor městského úřadu.

„Nějaké pozemky jsme již vykoupili, nicméně jde o méně než polovinu výměry. Další jednání s vlastníky pokračují. Věříme, že se nám s nimi podaří dohodnout,“ řekla vedoucí majetkoprávního a investičního odboru vyškovského městského úřadu Petra Čechová.

Radnice, které v poslední době čelí kritice za radikální kácení vzrostlých stromů, se hájí, že výsadbu nových nezanedbává. Od roku 2003 nechalo město vysadit téměř tři stovky stromů. „Kromě toho vzniklo před dvěma lety biocentrum v Marchanicích a tříhektarové biocentrum v lokalitě Joklova. Ve výsadbě budeme pokračovat. Chceme rozšířit o několik hektarů park Smetanovy sady a postupně vytvářet pás zeleně kolem města,“ řekl starosta Petr Hájek.