„Možná přispěje i k tomu, že se lidé zastydí, když uvidí, že po nich ihned uklízí, a začnou využívat odpadkové koše," poznamenal před časem starosta Vyškova Karel Goldemund.

Po třech měsících, kdy sběrač ve městě funguje, hodnotí jeho práci pozitivně. „Co se týká úklidu obecně, nemáme se jako město za co stydět. Chceme ovšem, aby takový člověk na náměstí pracoval i nadále. Na druhou stranu, kdyby se lidé nechovali tak jako doteď, nemuseli bychom mít žádného pracovníka," upozornil starosta.

Opatření však s sebou přináší i negativa. „Někteří lidé už si na něj zvykli a najednou požadují podobné služby i jinde. To ale samozřejmě nejde," dodal starosta.

Sběrač pracuje pod vyškovskou firmou Staeg. „Z naší strany vidíme značný efekt. Například v době konání trhů se skoro nezastaví. Nejčastěji podle očekávání sbírá papírky a různé pytlíky, to je všeobecný trend," popsala mluvčí společnosti Monika Švehlová.

Práce si cení i obyvatelé města. Například Jana Doležalová. „Náměstí se mi zdá opravdu čistější. Muže, který sbírá odpadky, jsem viděla už několikrát a jsem s jeho prací spokojená. Je pravda, že se najdou místa, kde se jich povaluje víc, ale i tak jde podle mě o změnu k lepšímu," myslí si.