„Plechové hračky na klíček se začaly vyrábět zhruba v šedesátých letech. Několik takových starobylých vzácných kousků vlastním. Nejradši mám například auto dvanáctistovku z roku 1962, která je dokonce na dálkové ovládání na kabel. Vzácný je i pásák na klíček z roku pětašedesát,“ říká Štěrba. Jenže takových starých hraček, které se zachovaly, je hodně málo. Sběratel proto postupně přešel i na novější.

„Sbírám vše, co se vyrobilo do převratu. Třeba auta S 5, osm set pětky, tatry, staré Barči, liazky. Mám i tanky, například mostový nebo raketonosič. Vážím si Merkuru z roku 1965. Málokdo dnes ví, že firma vyráběla nejenom známou stavebnici, ale dokonce i třeba vlaky. Mám i sérii letadel ze sedmdesátých let,“ dodává Štěrba. A právě série jsou pro sběratele nejcennější. „Jeden typ auta mám v několika verzích. Jednou s korbou, podruhé se sklápěčkou, pak s návěsem, cisternou, plošinou, jeřábem, v hasičské verzi,“ pochvaluje si sběratel.

Do sbírky mu schází ještě pár vzácností, po kterých touží zatím marně. „Sháním tranbus s návěsem nebo některé buldozery či návěs staré kovové liazky. Hodně vzácná je i Tatra 137 s návěsem. Ani tatrováci tuto verzi častokrát neznají. Těch s označením 137 se jich totiž vyrobilo málo,“ tvrdí Štěrba.

Jenže obstarat plechovou hračku vůbec není jednoduché. „Sháním je hlavně na internetu. Draží se povětšinou na různých aukcích a jejich ceny stoupají závratně vysoko. Abych složil jeden funkční kousek, musím sehnat třeba tři poškozené kusy. Zbytek se pak snažím udat dál někomu, komu by se hodil třeba jiný náhradní díl. Aby se mi alespoň část nákladů vrátila zpět,“ popisuje sběratel, který je nesmírně hrdý na to, že téměř všechny modely ve sbírce jsou funkční.

Domaje skladuje po celém domě. S nadsázkou říká, že až se syn ožení a obsadí část domu se svou rodinou, tak Štěrbovi staršímu nezbude místo na vitrínky. Ale kdoví. Syn se „potatil“ a se sbírkou otci ze všech sil pomáhá. A pokud si přivede stejně tolerantní ženu jako je Štěrbova manželka, tak bude dál byt rodiny Štěrbovy jedna velká výstavka. Občas je ale vystaví i pro veřejnost. Výstavu uspořádal už třikrát a pokaždé byla v obležení hlavně malých i dospělých kluků.