Majitelé a provozovatelé výkupen druhotných surovin si oproti loňským mizerným cenám mnou ruce. Kovový šrot šel řádově o koruny nahoru. Například vyškovská provozovna firmy Hopr Trade vloni na jaře vykupovala litinu za dvě koruny sedmdesát haléřů a plech za korunu šedesát, nyní výkup kilogramu litiny překročil čtyři koruny a plechu tři koruny.

„Dá se říct, že vrata se u nás otevírají častěji. Zájem lidí se hýbe podle toho, jaké jsou ceny. Oproti loňskému roku šly ale u některých kovů nahoru. Zvedla se i cena barevných kovů, třeba bronzu nebo mosazi,“ potvrdil vedoucí firmy Hopr Trade ve Vyškově Marek Stibor.

Některé sběrny musely zavřít

Právě loňská špatná situace s mizernými cenami druhotných surovin donutila některé výkupny regionu skončit. Například společnost SD Kovošrot, která sídlí v Brně, zrušila vyškovskou pobočku.

Firma raději zavedla mobilní sběr. Její zaměstnavatel se domluví se zájemcem na ceně a množství kovošrotu a u jeho domu, případně firmy přistaví kontejner. „Hutě teď mají zájem, ceny jsou slušné. Barevné kovy nevykupuji, ale kovošrotu je dost a zájemců také. Zaměřujeme se ale na větší množství, aby se cesta vyplatila,“ prozradil zaměstnanec firmy Václav Kurka.

Úplného zrušení se naopak dočkala výkupna sběrných surovin v Křečkovské ulici ve Vyškově. Ta vykupovala i v regionu věc nevídanou, a to papír a lepenku. „Naposledy jsme brali papír za dvacet a za čtyřicet haléřů za kilogram. Od sběrných surovin v Kroměříži jsme pak dostávali padesát haléřů. Ale tato firma pak výkup papíru zcela zrušila,“ vysvětlila před časem zrušení výkupu ve své vyškovské pobočce pracovnice zlínské firmy Fe Market – recycling Jiřina Kopečná.

Krátce nato pak došlo k uzavření celé výkupny. „Vedla nás k tomu hlavně krize, došlo ke snižování počtu zaměstnanců. Výkup papíru byl jenom doplňkem, zabýváme se hlavně železným odpadem,“ doplnila Kopečná.

Právě papír už žádná ze sběren regionu nechce. Své o tom ví i lidé z regionu. „Mnohdy jsem projel benzín nebo papír složitě svazoval a výsledkem bylo několik desítek korun. Za dnešní ceny už bych nic takového nedělal,“ postěžoval si třeba Vyškovan Lubomír Roháč.

Ceny šrotu podle burzy

Jeho slova výkupčí jen potvrzují. „Papíru jsem se kdysi věnoval, ale bylo to nevýnosné. Ani nevím, zda ho ještě někde vykupují,“ řekl majitel bučovické výkupny druhotných surovin Radek Kříž. Podle něj se ceny hýbou podle kurzu koruny a aktuálně i podle situace v Řecku. „Ceny jsou samozřejmě oproti loňskému roku velmi dobré. Hodně záleží na kurzu koruny. Když je nestabilní, stane se, že třeba dvakrát do týdne klesne výkupní cena u barevných kovů,“ vysvětlil Kříž.

O někom, kdo ve Vyškově a okolí vykupuje papír, nevěděl ani Pavel Štěpán, který ve Vyškově-Dědicích některé kovy vykupuje. „Papír nevykupujeme. Ani na ostatní kovy se moc nezaměřujeme, jsou s tím problémy. Někde se něco ztratí, policie se začne zajímat, zda k nám někdo něco nepřivezl,“ uvedl Štěpán.

Přesto i u něj ve firmě si na nedostatek práce nemohou stěžovat. „Lidi z jara hodně uklízejí, chtějí se lecčeho zbavit, takže se dá říct, že byl v minulých týdnech nával,“ prozradila jeho zaměstnankyně Zdenka Lokajová.

Podle slov pracovníků sběren vedou firmy přesnou evidenci na základě údajů z občanských průkazů, což mnohdy odradí právě takové zákazníky, kteří se snaží propašovat i kradené věci. Přesto zhruba sedmdesáti tisícovou škodu napáchal zloděj, který v minulých dnech rozkradl vybavení přečerpávací stanice soukromé firmy v Rousínově. Podle mluvčího vyškovské policie Petra Nečesánka za takové přečiny hrozí nenechavci až dvouletý kriminál. „Pachatel kov s největší pravděpodobností prodával do výkupny. Kromě krádeže vloupáním ho teď rousínovští policisté navíc podezírají i ze spáchání trestného činu poškození cizí věci,“ informoval mluvčí vyškovské policie Petr Nečesánek. „Pokud by škoda byla ještě vyšší, mohl by se trest vyšplhat až k pěti rokům za mřížemi,“ upřesnil Nečesánek.