„Z celého projektu mám nesmírnou radost, jedno auto se zhruba sto třiceti koly už od nás odjelo do centrálního skladu v Ostravě. Tam se šikovné ruce postarají o to, aby byla všechna pojízdná, a přepraví se do malé africké země Gambie," vysvětlila Dana Krištanová z Kozlan, která Afriku koly zásobí.

Kola sbírá dál. Sběrná místa jsou nejen v Kozlanech, ale také v Bučovicích a Švábenicích. „Lidé si ke kolům vytvoří velmi hezký vztah. Někteří s kolem přijedou, pohladí sedátko, zavzpomínají. Těší je, že bude sloužit dál v Africe. Takové zapálení a zájem jsem nečekala. Jezdili z daleka, třeba přijel pán z Dambořic na Hodonínsku a nechal mi tu osm kol. Přijela i maminka na mateřské dovolené, udělala si čas a kolo přivezla," vzpomíná organizátorka projektu na Vyškovsku.

Vyřešit musela i to, jak kola přepravit do Ostravy. „Pomohla mi broumovská diakonie, další peníze na dopravu dalších kol snad přinese i blížící se charitativní odpoledne," připomněla Krištanová.

Právě charitativní kulturní setkání je přichystané na tuto neděli. „Pořádá ho Klub seniorů Kozlany, my pouze poskytujeme prostory v obecní zahradě za Obecním domem v Kozlanech. Začátek akce je ve dvě hodiny odpoledne. Vstupné je dobrovolné a výtěžek věnujeme právě na podporu charitativní činnosti Kola pro Afriku," podotkl starosta Kozlan Karel Pospíšil.

Klub seniorů pozval do Kozlan ochotníky nebo malé hudebníky. „Na programu je pohádka Zlatovláska souboru ze Ždánic, představí se také děti ze Základní umělecké školy Bučovice, Českou a Moravskou besedu zatančí Koštéř z Manerova, country tance předvede Babyboys Ivanovice na Hané a s břišními tanci vystoupí Holky z Nové z Letonic. Na setkání zazpívá také Karel Gott, revival Morava," vyjmenovala body programu Krištanová.