„Je hrozné, jak schodiště vypadá. Nesáhlo se na něj už několik let. Každý den po něm chodí děti z autobusů do škol, o víkendu bývají akce v místních klubech a myslím, že na tak vytížené trase by měly schody vypadat úplně jinak. Sama už jsem byla svědkem několika zaškobrtnutí, jednu paní jsem viděla i upadnout, asi došlápla na nějakou rozbitou část. Schody sice je možné obejít po vybetonovaném chodníku, ten je ale poměrně příkrý a v zimě klouže," poukázala například Vyškovanka Alena Richterová.

Podobný názor má i Lukáš Janeček. „Vypadá tragicky. Jde ale o dlouhodobý problém. Oproti tomu, jak schody vypadaly ještě před pár lety, je sice jejich stav o něco lepší, pořád ale nejsou bezpečné," upozornil mladík.

Vědomé si toho je i vedení města. Proto chystá velkou změnu. V místě vytvoří pěší rampu. „Současně s její výstavbou odstraníme stávající široké schodiště, které je skutečně v havarijním stavu," potvrdila mluvčí Vyškova Petra Bezdomniková.

Koncept řeší celkovou úpravu prostoru. Schodiště je podle radnice nadměrně široké a pro část veřejnosti i nefunkční. Součástí plánu je i změna stávající rampy, která byla sice dřív postavená pro potřeby matek s kočárky a cyklisty, ale nesplňuje parametry týkající se podobných staveb. „Je z litého asfaltu a byla provizorním řešením, ovšem jako provizorium funguje dodnes. Je daleko frekventovanější než souběžné schodiště," podotkla Bezdomniková.Zchátralé schodiště u obchodního domu Moravan ve vyškovských Dědicích se město chystá opravit. Z vyškovské kasy si úprava vyžádá skoro jeden a půl milionu korun.

Nově navržené řešení zohledňuje právě požadavky chodců, cyklistů i rodičů s kočárky. Rampa navíc nebude tak příkrá jako současná. „Postavíme ji v takovém sklonu, který umožní pohyb i vozíčkářům," ujistila mluvčí s tím, že stávající schodiště bude asanované a na upravené plochy, které po něm zbudou, město nechá vysadit zeleň. Nově vzniklou rampu pak dělníci napojí na už dřív opravené cesty.

Radnice předpokládá, že za novou rampu ze zámkové dlažby zaplatí víc než milion čtyři sta tisíc korun. „Do konce dubna budeme mít zpracovanou projektovou dokumentaci, výstavba by se pak měla uskutečnit nejpozději do konce letošního roku," dodala Bezdomniková.

Ne příliš vzhledné schodiště a nevyhovující velmi úzký bezbariérový přístup řešila před několika lety vyškovská radnice i v blízkosti gymnázia. Využila proto rekonstrukce podchodu mezi Knihovnou Karla Dvořáčka a školou a nechala upravit i plochu před ní. V současnosti je v místě vybudovaný dostatečně široký prostor, který umožňuje nejen bezpečný průjezd cyklistům, ale i vozíčkářům i kočárkům.

O velmi zchátralých a ne zrovna bezpečných schodech Vyškovský deník Rovnost před časem informoval také v případě Domu dětí a mládeže ve Vyškově. Letité chátrající schodiště u hlavního vstupu se drolí, a představuje tak riziko hlavně pro děti navštěvující kroužky. Jeho havarijní stav je ale vedení organizace rozhodnuté řešit. „Jakmile se oteplí, budeme se této dlouho očekávané opravě věnovat," ujistila jeho ředitelka Ludmila Nováková.