Funkcí sdružení bude seznamovat Vyškovany s plány radnice v oblasti životního prostředí a případně zasahovat, pokud budou mít lidé pocit, že město něco dělá špatně. „Týká se to hlavně jarního a podzimního kácení stromů, na které jsou lidé hodně citliví. Do budoucna by pak mohlo sdružení spolu s městem i vyhlašovat různé soutěže z oblasti životního prostředí, jak to bývá v jiných městech," vysvětlil vyškovský starosta Karel Goldemund.

Občanské sdružení bude také s městem projednávat úpravy ve Smetanových sadech a obnovu zóny kolem obou Kačenců. „Většina stromů ve Smetanových sadech je ve špatném stavu a celkem devadesát procent stromů bude vyžadovat nějaký zásah. Město tak každopádně bude muset tuto situaci nějak řešit," upozornil vedoucí odboru životního prostředí Jiří Kutálek.

Mezi členy sdružení jsou botanici Ivan Novotný a Jan Buřival. „Chceme vyškovské zeleni nabídnout nějaké rozumné řešení. Naše sdružení má za sebou vyškovskou Stranu zelených, takže si troufám říct, že jde o lidi, kteří této problematice rozumí," podotkl Novotný.

Buřival doplnil, že sdružení nechce sloužit pro zdůvodňování toho, co radnice udělá. „Chceme poskytovat prostor lidem, aby se sami mohli vyjádřit k tomu, co se děje s veřejnou zelení, a k ekologii ve městě vůbec," řekl Buřival.

Zatím ještě není jasné, jaké vůbec budou mít členové Zeleného Vyškova pravomoci. „Každopádně už funguje naše nová e-mailová adresa obcanskesdruzeni@zelenyvy-skov.cz, na kterou lidé můžou psát připomínky nebo dotazy. Pokud třeba mají pocit, že některý strom by neměl jít k zemi, a město ho chce skácet, můžou se ozvat," vysvětlil princip pošty Buřival.

Nejvíc kácení se momentálně ve městě týká Smetanových sadů. Odborníci začátkem letošního roku prozkoumali téměř šest set stromů v dané lokalitě a usoudili, že víc než polovina z nich bude muset v budoucnu padnout k zemi.