To se zrodilo před rokem spojením části svazku obcí Ždánický les a Politaví a mikroregionu Rokytnice na Brněnsku.

Některé členské obce z Vyškovska už mají představy, čeho by se projekty měly týkat. „Největší výhodou pro obyvatele členských obcí je, že mohou na své aktivity získat finanční podporu z evropských zdrojů. Důležité také je, že se o ní rozhoduje na místní úrovni.

Skupina sama vypíše výzvy na předkládání projektů, které nakonec zaplatí Evropská unie,“ potvrdila manažerka místní akční skupiny Za humnama Drahomíra Šťastná.

Například starosta Kobeřic u Brna Milan Piták už má představu, do čeho by bylo vhodné evropské peníze investovat. „Chtěli bychom fondy unie využít například na pořízení informačních tabulí v obci nebo u rybníka,“ řekl Piták.

Otnický starosta Pavel Prokop zase prozradil, že z evropských zdrojů mají zájem čerpat některé tamní organizace. „Chtěli bychom se zaměřit hlavně na takzvané měkké projekty, to znamená ty neinvestiční, které se týkají třeba práce s mládeží. Máme u nás velmi aktivní tělovýchovnou jednotu a občanské sdružení Otnický SAD, jejichž členové by také chtěli do skupiny vstoupit, aby mohly využívat evropské peníze,“ řekl.