U posezení na samotě mezi vzrostlými stromy v Kloboučkách na Vyškovsku se kolem sedmé hodiny ranní začínají scházet první lidé s kosou v ruce. Povídají si, smějí se, zdraví staré známé. Přátelskou atmosféru nedělního rána dokresluje zpěv mužských sborů z Domanína a ze Ždánic.

Mezi jednotlivými skupinkami lidí obchází Pavel Zubíček, člen pořadatelského Kloboučského bratrstva, který nabízí ranní štamprli hruškovice. „Je to tady velice pěkné. Už se to pomalu dostává lidem pod kůži,“ pochvaluje si Zubíček.

Kousek dál se parta mladých kluků připravuje na závody. Brousí si kosy. „Snažíme se sem jezdit co nejčastěji, baví nás to,“ říká Dominik Pláňovský zatímco vytahuje z kapse brousek.

Letošního jubilejního závodu se účastní osmnáct mužů, dvě děti a čtyři ženy. „Je dobře, že se zachovávají takové tradice. Taky jsem ráda, že závodí i ženy,“ směje se Josefa Ottová z Domanína.

Když se všichni řádně připraví a osvěží se vychlazeným pivem, může se jít na to. O pár metrů dál se všichni vydávají na louku, kde jsou už předem připraveny soutěžní místa. „Nevítězí nejrychlejší, ale nejšikovnější a nejpečlivější,“ upozorňují pořadatelé, zatímco se první mužští soutěžící staví ke svým místům.

Připravit, pozor a může se začít kosit. Někomu to jde pomaleji, někomu rychleji, všichni ze sebe ale dostávají maximum. Muže poté v závodech střídají dvě děti a nakonec čtyři zástupkyně něžného pohlaví.

Na vyhlášení výsledků se všichni přítomní opět přesouvají k posezení mezi stromy. Tam se posilní chlebem se sádlem a kvašákem či klobásou. Na blízkém pódiu je připravený stůl s hodnotnými cenami pro vítěze.

Po chvíli přichází na řadu vrchol závodů. Pořadatelé vyhlašují umístění jednotlivých soutěžících. Nakonec se dostávají k vyhlášení vítězů. V ženské kategorii vítězí Ludmila Pavlíková, která za potlesku přijímá cenu a diplom. „O vítězství jsem se snažila už víc roků. V minulých letech jsem byla vždycky druhá nebo třetí. V sečení mám praxi. Doma totiž máme zvířata, kterým je potřeba dávat trávu nebo jetel,“ říká šťastná vítězka.

Po chvilce napětí vyhlašují pořadatelé jméno vítěze v mužské kategorii. Stává se jím Dušan Kohoutek. „Myslím, že je to náhoda, jsem tady totiž poprvé. Určitě se ale příště zúčastním znovu,“ směje se muž.

Nakonec všem vítězům blahopřeje také starosta Bučovic. Desátý ročník závodů v kosení ukončuje společné focení a následná oslava za doprovodu mužských sborů.