V sobotu odpoledne se do podomského pohostinství scházejí desítky lidí. Všichni, kteří vstupují do sálu, se těší na odpoledne, kdy budou ochutnávat vzorky od svých sousedů a kamarádů. Do Podomí zavítala i Dana Šípková z Vyškova. Přijela na víkend za rodinou a přišla s příbuznými. „Řekli mi, že se chystají na tuhle akci, tak jsem se rozhodla, že půjdu také a užijeme si odpoledne trošku jinak,“ řekla Šípková. Když vstupuje do sálu, je překvapená, kolik lidí přišlo. „Nenapadlo by mě, že tady bude tolik lidí. Těším se na to, co budeme ochutnávat, cítím tu vůni až tady,“ říká se smíchem.

Návštěvníky za dveřmi vítá starostka Podomí Kateřina Ševčíková a dává jim do ruky papíry, na něž budou psát hodnocení jednotlivých kategorií, a to podle toho, co jim chutná nejvíc. „Akci pořádáme poprvé. Napadlo to pana místostarostu, a tak jsme se domluvili, že to uspořádáme. Můžu říci, že jsme na začátku nepočítali s tím, že by byl ze strany lidí takový zájem. Máme z toho opravdu radost,“ přibližuje počátky degustace starostka a hned vysvětluje dalším lidem, kteří právě přišli, jakým způsobem hlasovat. Také jim ukazuje, kde jsou vzorky k ochutnání. „Celkem máme pětadvacet vzorků, mezi nimiž lidé rozhodnou. Jsme rádi i za to, že se jich sešlo tolik,“ říká Ševčíková.

Sál pohostinství je plný lidí. Někteří sedí na svých místech a baví se s přáteli. Další se řadí u stolku, kde jsou vzorky k ochutnání. Každý z přítomných chce vybrat svého vítěze. „Je tady toho dost. I já sám soutěžím, mám tam dvoje okurky. Tak uvidím, jak budou lidem chutnat. Donesl jsem i svoji čalamádu k masu, tu tady ale nevidím,“ říká František Ambros z Podomí, který na podobné ochutnávky jezdil pravidelně do sousedního Ruprechtova.

To, že se taková akce pořádá u nich v obci, vítá s nadšením. „Je to dobře. Lidé se společně sejdou, popovídají si, dobře se najedí. Dříve jsme jezdili do Ruprechtova, ale tam už to taky nikdo nedělá. Tak to vypadá, že se to podaří tady a budou se lidé scházet v Podomí,“ komentuje akci Ambros, který vzápětí debatuje s manželkou nad tím, kterému chlebu a sekané dát hlas.

Vybrat toho nejlepšího je těžké. Lidé stojí a radí se mezi sebou. Některé vzorky dokonce ochutnávají několikrát. Marně se snaží zjistit, kdo svůj vzorek dodal. Všechno je anonymní. Každý, kdo něco přinesl, by chtěl vyhrát. Každý ale dostane cenu. „Pro všechny, kteří přinesli vzorek, máme malou vařečku, kde je napsaný název akce a rok. Ti na prvních místech dostanou větší vařečky a láhev vína. Jsou to symbolické ceny,“ vysvětluje starostka Kateřina Ševčíková a hned vyráží říct opozdilcům, ať své hodnocení dají do připravené krabice, aby se mohla pustit do složitého počítání. Sama je zvědavá, jestli se jí podaří umístit se. „Mám tam dva vzorky chleba a jednu sekanou. Okurky já neumím. Jsem nervózní, jak dopadnu, ale uvidíme,“ říká starostka a odchází počítat hlasy.