Desítky školáků procházejí každý den po přechodu v Olomoucké ulici ve Vyškově poblíž místa, kde nedávno vznikla cyklostezka. A dennodenně už několik týdnů jejich rodiče trnou hrůzou, aby se jim jejich ratolesti vrátily zpátky domů.

Kvůli budování cyklostezky město muselo přerušit provoz semaforu na začátku Olomoucké ulice směrem od Pustiměře. Přestože je stezka už hodně dlouho otevřená, světla stále nefungují.

„Rodiče dětí, které navštěvují naši školu, se mě už dokonce začali ptát, kdy budou semafory spuštěné. Mají strach o své děti. Světla totiž nefungují zrovna v místě, kde je opravdu dost velký provoz,“ uvedl ředitel základní školy Na Vyhlídce Miloslav Brtníček. Nad situací, která trvá už mnoho týdnů, se podivují i řidiči a kolemjdoucí. „Semafory nejdou už pěknou řádku týdnů a myslím, že hodně lidí, včetně mě, vůbec neví, proč,“ potvrdil Vyškovan Josef Tvrdík.

Podle něj je také otázka času, kdy tam nějaký chodec vběhne pod kola projíždějícího auta. „Po přechodu chodí opravdu hodně lidí, protože je opodál škola, školka a také průmyslová zóna. A to je zřejmě důvod, proč tam jsou umístěné semafory. Ale nechápu, proč nejdou,“ kroutil hlavou Tvrdík.

Podle vedení města Vyškova je problém v tom, že novou cyklostezku ještě nezkolaudovali pracovníci stavebního úřadu.

„Nestalo se tak kvůli tomu, že město čeká na šestimilionovou dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Už jsme dostali písemné rozhodnutí o získání dotace, ale čekáme na to, až budeme mít peníze na účtu,“ objasnil vyškovský starosta Petr Hájek.

Ten dodal, že pak už nic nebude bránit tomu, aby stavební úřad zkolaudoval cyklostezku. Hned potom prý také bude spuštěný semafor. „Převod peněz ovšem chvilku trvá. Je to otázka několika dnů, kdy semafor poběží a vše bude tak, jak má,“ ujistil Hájek.

Prozatím se rodiče hlavně dětí školou povinných musí spokojit s jiným bezpečnostním opatřením. U přechodu v Olomoucké ulici, kudy chodí školáci do školy Na Vyhlídce, alespoň každé ráno hlídají strážníci. „Jsme rádi, že alespoň v ranních hodinách dohlíží na toto problematické místo,“ zmínil Brtníček.