„Zájem lidí je ve městech a menších obcích pochopitelně rozdílný. Atmosféra je pozitivní. Starší generaci oprávněně zajímají otázky důchodů a finančních jistot, voliči v produktivním věku se zase ptají na to, co jsme schopní jim nabídnout. Napříč generacemi pak lidi trápí zejména vysoká nezaměstnanost," konstatoval Šigut (TOP 09 a Starostové).

Ve své kampani připomíná problematiku vysokého školství, podporu tvorby pracovních míst a politiku zaměstnanosti. Řadu let se zabývá i otázkami vzdělávání důchodců. Je rád, že společnou řeč našel také s vyškovskou ODS, která ho podporuje. „V úterý mě tak čeká na vyškovském Masarykově náměstí účast na předvolebním mítinku strany," připomněl k programu.

Dvanáct let už v horní komoře sedí sociální demokrat a vyškovský místostarosta Ivo Bárek. Senátorem chce být i další volební období. Voliče přesvědčuje především prací, kterou už vykonal. „S potencionálními voliči se bavím o svých dalších plánech. Těší mě příznivá atmosféra a také to, že lidé jsou informovaní a mají konkrétní dotazy. Řeším tak s nimi třeba školu nebo kanalizaci v jejich obci," ocenil.

Věří, že ho lidé znají, sledují a ví, jaké výsledky za ním stojí. „Dokončuji kampaň na Brně-venkov, čekají mě velká města Vyškovska. Jelikož bychom várnicemi s gulášem neplnili hygienické předpisy, rozdáváme gulášové koření. Lidé jsou překvapení, reagují pozitivně," usmíval se Bárek.

Pátý pokus

Popáté to v senátních volbách zkouší bučovický a krajský zastupitel Zdeněk Koudelka. Zvolil kontaktní kampaň, velké akce v oblibě nemá. „Obecně mám za to, že jsou voliči přesycení politikou. Je jí na ně moc. Jsou jí až příliš ovlivňovaní, což není dobře. Nejsem zastánce, řekl bych, až vtírání se lidem jednou za čtyři, potažmo za šest let. Komornější kampaň mi sedí víc," naznačil komunistický kandidát, který zopakoval svůj jasný cíl: boj proti nadbytečné byrokracii.

Potěšil ho třeba koncert s kapelou Karel Gott revival Morava. „V Bučovicích přišlo přes sto lidí, o víkendu se zaměřím i na Brno-venkov. Budu v Židlochovicích a Šlapanicích," poznamenal architekt, který zopakoval, že kampaní má být zejména celkový život, jaký uchazeč vede.

První kolo voleb do Senátu čeká také vyškovského zastupitele a náměstka hejtmana Romana Celého (KDU-ČSL). Jak tvrdí, být senátorem, náměstkem, zastupitelem a rodičem není možné, pokud uspěje, krajského postu se vzdá. „Ostatně jako jsem se vzdal pozice vyškovského místostarosty po úspěchu na krajské úrovni," připomněl.

I když se při kampani setkal s pohrdáním politikou obecně a negativními ohlasy, devadesát procent účastníků mítinků prý jeho program zajímá. „Potkal jsem se se spoustou zajímavých lidí, dostal se na zajímavá místa. Každé teplé slovo a e-mail potěší, píšou mi i lidé, které ani neznám," těší náměstka, který hodně sází také na sociální sítě.

Na setkání s lidmi jezdí hlavně odpoledne, víc se nyní zaměřuje na obce Brna – venkova. „Ve středu mě pak čeká velké setkání s voliči v rámci lidovecké kampaně na vyškovském Masarykově náměstí," zval Celý.

Podle kandidáta hnutí ANO Pavla Zůny vnímají voliči především komunální volby. „V médiích jsou diskutované nejvíc komunální volby a sliby politiků, co vše se zlepší na komunální úrovni," naznačil vysokoškolský pedagog.

Z dosavadního průběhu kampaně má velmi dobrý pocit. „Těší mě podpora, kterou nám lidé při setkáních vyjadřují, a to napříč věkovými a sociálními skupinami. Na druhou stranu jsem nemile překvapený zneužíváním postavení našich politických protivníků. Jde například o úřední zásah při uzavření kontaktního centra ve Vyškově, také mě mrzí poškozování našich billboardů a bannerů," upozornil Zůna, který připomenul sobotní volební mítink na vyškovském náměstí.

Senátní volby si nenechá ujít třicetiletý volič Adam Komárek. „Kdyby ovšem byly zvlášť, účasti bych se bál. Druhé kolo tudíž určitě nepřiláká tolik voličů," je přesvědčený.

Barevné obálky

Pro volby do Senátu i pro volby do zastupitelstev obcí je ve volební místnosti umístěná pouze jedna společná urna, popřípadě dvě podle počtu voličů, pro první kolo voleb do Senátu je úřední obálka pro vložení hlasovacího lístku barvy žluté, pro volby do zastupitelstev obcí je šedá.