„V karanténě jsem už týdny, prvních čtrnáct dní jsem ani nemohl vystrčit paty z pokoje. Bylo to náročné. Chybí mi rodina, těším se, až se budu moct s příbuznými a přáteli znovu setkat,“ povzdechl si muž.

Nárůst počtu nakažených zabránil důchodcům nejen v setkávání s blízkými, ale i v osobním kontaktu s ostatními lidmi v zařízení. „Kvůli karanténě trpí momentálně všichni. Někdo ji zvládá lépe, někdo bohužel hůř. S příchodem podzimu a zimy je situace vždy ještě horší,“ poznamenal ředitel domova pro seniory Habrovanský zámek Leoš Spáčil.

Podobně jako v Habrovanech platí zákaz návštěv od 21. září i v dalších regionálních zařízeních. Zajistit klientům kontakt s rodinou alespoň telefonicky nebo prostřednictvím videohovorů se snaží například ve Vyškově. „Vzhledem k tomu, že se u nás onemocnění stále vyskytuje, nemůžeme povolit osobní návštěvy. Ohrozili bychom klienty i jejich příbuzné. Netrpělivě čekáme, až bude pandemie za námi,“ řekla ředitelka tamního domova důchodců Dana Indráková.

Pomoct seniorům v boji s úzkostí a odloučením se rozhodla vyškovská humanitární organizace ADRA, která se problému věnuje dlouhodobě. U příležitosti Světového dne laskavosti proto její členové uspořádali dobročinnou sbírku. Zájemci mohli přispět například ručně malovaným přáním, křížovkami nebo drobností k zakousnutí.

„Spousta důchodců už ve druhé vlně nemá sílu znovu pocit osamění překonávat. Každý impuls zvenčí pro ně může být přínosný. Prostřednictvím malých pozorností od lidí se jim snažíme dát najevo, že na nich záleží,“ vylíčila koordinátorka dobrovolníků Monika Lauterbachová. Podobnou událost plánuje uspořádat i před Vánoci.

Nákup potravin či doprovod k lékaři a na úřady zajišťuje seniorům organizace PIAFA. Prostřednictvím speciálních letáků se je zároveň snaží informovat o aktuální situaci. „Pomoc teď poskytujeme především potřebným, kteří nebydlí v domovech důchodců, nýbrž zcela sami,“ uvedla ředitelka humanitárního spolku Jana Podrápská.

TEREZIE SEKÁČOVÁ