Spolek a jeho program poprvé představily šaratickým zastupitelům šestadvacátého února místní obyvatelky Lenka Střítecká a Alena Hemalová. Pro zřízení multifunkční klubovny si vybraly budovu bývalé pošty. Rekonstrukce objektu se stala součástí rozpočtu obce, ovšem k jeho opravě a přípravě k využití se členky vznikajícího spolku samy zavázaly.

Oficiálně zahájili „Senioři 55+ Šaratice“ činnost třináctého března. „Budova pošty byla již dlouhou dobu nevyužitá, chátrala, vlhla a i díky porozumění zastupitelů jsme to změnuli. Zapůjčený dům bývalé pošty potřeboval samozřejmě úpravy. Za finanční podpory obce i sponzorů, a především vlastními silami členů spolku, se začalo s rekonstrukcí,“ vysvětluje jedna ze zakladatelek Lenka Střítecká.

Práce nezastavil ani COVID 19. V rouškách se začalo s bouráním zděné příčky, úpravou zdí, sanační omítkou a zahlazením všech nerovností. „Následovalo vymalování, úklid všech prostor, nakoupilo se mnoho nezbytností, dovybavilo se vše potřebným nábytkem, jako jsou židle, stoly, nechybí ani odkládací stěna na kabáty, police na nejrůznější dokumenty a kuchyňka. No, a protože jeden ze členů spolku měl doma zbytek fasádního lepidla a fasádní barvy, tak se na domě udělala i nová fasáda a nyní budova září krásně jako sluníčko,“ popisuje členka spolku.

V obci Šaratice žije víc jak 230 obyvatel starších šedesáti let, kterým chtějí členové spolku poskytnout zaslouženou pozornost. „Mnozí ze seniorů by se rádi účastnili aktivit, pokud by byly, a proto je zde Spolek, který by nejrůznější aktivity zaštiťoval a především organizoval. Veškeré formální náležitosti nutné k založení Spolu byly splněny a vše se mohlo začít rozvíjet, kdyby nepřišel Covid 19, který vše náležitě zkomplikoval. Nezabránil ale v tom, aby se nezačalo pracovat alespoň na přípravách nejrůznějších aktivit,“ zdůrazňuje Střítecká.

Účelem spolku je sdružování seniorů a organizování činností z oblasti kulturní, turistické, sportovní a vzdělávací. V klubovně budou pravidelná setkávání všech zaregistrovaných členů a úkolem je především zabavit všechny zúčastněné. „Senioři se totiž také rádi baví, vzdělávají, jezdí na výlety, sportují a chodí na procházky. Někdy se jim ale hůře shání na takové aktivity parťák. Spolek chce být nápomocný i v této oblasti,“ slibuje Střítecká.

V současné době bude multifunkční klubovna využívána spolkem společně s místními maminkami, které připravují pro malé děti sportovní hrátky nebo různá edukační, výtvarná nebo hudební cvičení. „Máme radost, že snaha o vytvoření centra, kde se budou vzájemně potkávat senioři s nejmladší generací, nebyla marná. V září jsme klubovnu slavnostně otevřeli za přítomnosti představitelů obce a ve spolupráci s Kulturním výborem Šaratice jsme pro účastníky připraven i bohatý program s jarmarkem a cimbálovou muzikou,“ vzpomíná zakladatelka spolku Střítecká.