Kdo chodí po mikroregionu Drahanská vrchovina, včelín nemine. Například v Nemojanech je velmi činný včelařský spolek. Výsledky práce jeho členů dovádí nezasvěcené laiky k údivu. „Když je tak dobrý rok, jaký byl letos, medu vytočím i sedm metráků. Není to ale zadarmo, jen tak přijít k úlu… musíte se o včely starat celý rok…,“ říká jeden z nemojanských včelařů pan Jedlička.

Proč si včelařství získalo tak silnou tradici v životě místních obyvatel? Otázka budí zamyšlení, ale odpovědi vracející se na dotaz položený přes ploty zahrad se různí. „Včely na zahradu patří, je to tradice a vzpomínka,“ říká Anna Vlková z Pístovic.

Chová včely ve starých úlech, které vyráběl její otec Veleslav Lang před víc než třiceti lety. „Tatínek někde sehnal starý klát, a když se u silnice z Vyškova na Brno kácely lípy, vyráběl další kláty. Také z lýka vyrobil úl a malé včelínky pro čmeláky. Dutiny v kmenech starých lip rozšířil pomocí velkých a malých dlát a vsadil dovnitř bedny, aby se s rámky lépe manipulovalo. Dříve se totiž do klátů rámečky nedávaly – včelí dílo s medem se vyřízlo,“ vzpomíná.

Dnes se včelami pracuje sama, rodina jí pomáhá pouze při vytáčení medu nebo při práci s rámečky. A co táhne k včelaření důchodce Františka Juru z Pístovic? „Kdyby to člověka nebavilo, tak bych to neměl,“ říká. František Jura chová včely v Pístovicích od roku 1972. Včelaření se ale podle svých slov věnuje od doby, kdy v Račicích „ještě chodil do školy“. V barevném včelíně chová letos „šestery“, dříve měl i „patnáctery“. Kromě včel chová také slepice a králíky, před lety míval i prasata a kozu. Přestože již není mlád, stále tradici chovu včel uchovává. Co ho vede k tomu, že se tohoto koníčku dosud nevzdal? Pana Juru to zkrátka baví.

Mít domácí med od svého včelaře, to je stále ještě uskutečnitelná radost. O samotném procesu tvorby medu však dnes kromě samotných včelařů nikdo moc neví. O výrobě pravého čerstvého včelího medu nám zasvěceně vyprávěl pan Zdeněk Jura z Ježkovic. Takový med s místním příběhem pak chutná úplně jinak, než ten supermarketový! Nevěříte? Najděte si svého včelaře a ochutnejte jeho med z „prodeje ze dvora“. Nebudete litovat.

Magdaléna Vyletová, Svatava Škantová