Je krize a města Vyškovska musejí kvůli výpadku příjmů šetřit, kde se dá. Mimo jiné i na opravách chodníků. Třeba ve Vyškově podle slov tiskové mluvčí města Dany Bednářové půjdou na jejich opravy z městské kasy zhruba tři miliony šest set tisíc korun. Vloni to přitom bylo šestnáct milionů.

„Suma zahrnuje velké opravy a stavby nových chodníků. Další milion korun vydá město na různé drobné vysprávky nebo předláždění menších úseků,“ vypočítala mluvčí.

Bednářová připomněla, že chodníků, které by potřebovaly opravit, je celá řada. „Město ale musí postupovat podle určitých priorit. Šetřit musíme i v tomto případě. Seznam plánovaných oprav v tuto chvíli vzniká, vedení radnice o něm bude ještě jednat,“ vysvětlila tisková mluvčí vyškovské radnice.

Vyškovští radní ještě rozhodnou, zda se v letošním roce uskuteční oprava chodníků na Tržišti mezi ulicí Trpínky a okružní křižovatkou. Každopádně se dostane se na chodníky v Družstevní ulici, zhruba šest milionů korun ale půjde na celkovou rekonstrukci ulice.

Vedení města naopak nepotěší obyvatele Křečkovské ulice, kde jsou chodníky už dlouho v mizerném stavu. „Společnost EON v místě plánuje příští rok kompletní rekonstrukci elektrického vedení. Bylo by proto nešťastné opravovat chodník, aby ho pracovníci společnosti zanedlouho rozkopali,“ vysvětlila Bednářová.

Vyškované nicméně rozsáhlejší opravy chodníků vítají. „Dřív se jimi město moc nezabývalo, poslední roky je to lepší. Na chodníky jde teď víc peněz, hlavně na sídlištích,“ myslí si třeba Jarmila Plesková.

Ve Slavkově u Brna letos narozdíl od Vyškova v rozpočtu s žádnými výdaji na nové chodníky nepočítají. „Město stejně jako v jiných oblastech šetří, v letošním roce jsme do rozpočtu města výstavbu nových chodníků nezahrnuli,“ nepotěšil Slavkovany vedoucí slavkovského odboru investic a rozvoje Petr Lokaj.

Nicméně dodal, že i přes šetření městu pomohou dotační programy. „Konkrétně dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod Evropské unie, díky kterým postavíme novou přístupovou komunikaci v Malinovského ulici směrem ke slavkovskému zámku,“ doplnil Lokaj.

Chodník bude dlouhý zhruba sedmdesát metrů a hotový by měl být do konce května. Šetřit musí i vedení slavkovských technických služeb. To má na starosti drobné opravy chodníků. Letos na ně vynaloží minimální částku. „Už jsme začali dělat nejrůznější vysprávky po zimě. Letošní prostředky jsou ale mizivé, na opravy máme sto padesát tisíc korun. Žádné plošné úpravy proto neplánujeme,“ prozradil ředitel slavkovských technických služeb Radoslav Lánský.

V Bučovicích ještě nemají úplně jasno, jaké chodníky letos spraví. Po opravě těch, které utrpěly mrazy, tam plánují hlavně propojení nynějších chodníků novými částmi. Prostředky jsou podle starostky Bučovic Šárky Šilerové zahrnuté v rozpočtu technických služeb. Přesnou částku nicméně nesdělila. Na nové chodníky mohou zapomenout v Ivanovicích na Hané. Podle ivanovického tajemníka Jana Kováře plánuje město stejně jako třeba v Drnovicích jen běžnou údržbu.