„Na páskových filmech už nejsou k dostání novinky, a starší snímky nejsou pro lidi lákavé. Chtějí chodit na premiéry, na retro filmy se raději podívají doma," vysvětlil zastupitel Brankovic Drahomír Čermák, který se na přípravě letního promítání v obci podílel.

V Brankovicích letos filmy promítal Kinematograf bratří Čadíků, ani zajímavé promítání z maringotky však návštěvníky nenalákalo. „Promítali jsme celkem čtyři dny, na první tři přišlo celkem asi sto čtyřicet návštěvníků. Na čtvrtý den pan Čadík sehnal film Revival, který měl premiéru v polovině července. My jsme ho promítali v polovině srpna a rozdíl v návštěvnosti byl oproti třem předchozím dnům opravdu výrazný. Přišlo sto dvacet lidí. Celkově však byla návštěvnost malá a já s ní rozhodně nejsem spokojený," mrzelo Čermáka.

Ani v Lulči na tom nebyli lépe. „Oproti uplynulým dvěma letům jsme v návštěvnosti zaznamenali výrazný pokles," potvrdil starosta Lulče Petr Halas. „Minulý rok přišlo na film průměrně sedmdesát lidí. Letos to bylo pouze šestnáct diváků," řekl Halas. Takto výrazný pokles starosta přičítá zejména nezájmu lidí, ale také právě digitalizaci filmů.

V Lulči se promítalo čtyři víkendy, vždy od pátku do neděle. Poslední filmy diváci mohli zhlédnout ještě minulý týden. „Minulý pátek na promítání nepřišel nikdo, v neděli pak jen jedna paní," nechápal lulečský místostarosta Martin Kučera. A to například také z důvodu, že obyvatelé, kteří nějakým způsobem pomohli obci, třeba při organizování některých akcí, dostali lístky zdarma. Z nich však podle něj nedorazil nikdo.

Organizátoři kvůli letošní nepovedené sezóně uvažují mimo jiné také o zrušení letního kina. „Všechno musí ještě projednat zastupitelstvo, to bude mít konečné slovo. Je tedy možné, že ke zrušení nedojde, přece jen jde o tradiční akci. Téměř jistě ale omezíme počet dnů, kdy budeme v letním kině hrát. Například jen dva víkendy," sdělil lulečský místostarosta.

Výrazný propad

Provoz letního kina v Lulči byl letos výrazně prodělečný. „Promítali jsme digitálně, a už jen zapůjčení projektoru něco stojí. Počítali jsme s tím, že nejde o výdělečnou akci, ale takový propad je pro nás opravdu překvapivý," zhodnotil Kučera.

Podobně jako loni jsou na tom v Ivanovicích na Hané, kde už zavedli digitální promítání. Sezóna je podle provozovatele srovnatelná s loňskou, čtrnáct představení místního letního kina navštívilo dvě stě šestatřicet diváků. „Letos jsme neměli žádný trhák, kterým byl loni film Líbáš jako ďábel. Teď jsme sázeli na snímek Jedlíci aneb Sto kilo lásky, ale nevyšlo to, přišlo na něj pouze pětašedesát lidí. Jinak každý promítací den kino navštívilo průměrně dvacet diváků," shrnul provozovatel kina František Němec.

Zaráží ho však malý zájem místních. „Letos jsme to počítali a z celkového počtu diváků přišla jen necelá třetina Ivanovických," uvedl Němec.

I v Ivanovicích byl provoz letního kina prodělečný. Přesto se na příští sezónu nepočítá s omezením. „Promítáme už víc než dvacet let. Staré časy, kdy byl o kino větší zájem, se už sice nevrátí, ale omezovat provoz nehodláme. Opět budeme hrát po sedmi dnech v obou měsících," potvrdil Němec.

Na nízkou návštěvnost si naopak nemohou stěžovat ve Slavkově u Brna. V rámci letního filmového festivalu v zámecké zahradě na každý film zavítalo na sto padesát diváků. „Díky návštěvnosti nebyla akce prodělečná, ale vydělat se na ní také nedá," řekl ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek. Také on potvrdil, že není lehké najít filmy, které zaujmou veřejnost a přitom by byly k dispozici ještě v klasickém formátu. Nicméně nejen díky letošnímu úspěchu bude letní filmový festival v zámecké zahradě pokračovat i příští rok.

ALENA GRYCOVÁ