„V dubnu je zámek pro návštěvníky otevřen o víkendech a svátcích. Přístupné jsou dva prohlídkové okruhy. S průvodcem si lidé projdou reprezentační renesanční sály, zatímco Moravský aristokrat je trasa individuální bez průvodce,“ přiblížila kastelánka Státního zámku Bučovice Jana Burianková.

Noční kostýmované divadelní prohlídky jsou připraveny na sedmadvacátého července od osmnácti hodin. „Na programu bude divadelní hra "Tři mušketýři po dvaceti letech" v podání skupiny Exulis,“ doplnila kastelánka.

Novinky v areálu souvisí především se zámeckou zahradou. „V letošním roce jsme se zaměřili na její úpravu doplněním výsadeb a květinového mobiliáře. Cílem projektu je zatraktivnění zahrady pro návštěvníky, a to pomocí výsadby zajímavých druhů keřů a doplněním mobilních nádob s kvetoucími a popínavými rostlinami,“ vysvětlila Burinaková.

Zmínila nově vysazený třešňový sad, který doplnily pásy na jaře kvetoucích cibulovin, směsi postupně nakvétajících druhů narcisů.

Mapa zážitků provede návštěvníky areálem

K dispozici je už Mapa zážitků v areálu zámku a zahrady. „Mapu je možné si zdarma vyzvednout na pokladně a vydat se na procházku. Pomůže místo nejen poznat, ale i zažít. Připravené jsou v ní úkoly či objevování různých zákoutí. Připojené je také vyprávění o historii,“ dodala kastelánka.

Podrobný rozpis návštěvní doby a detailní informace o jednotlivých prohlídkových okruzích najdou zájemci ZDE.

Ředitelství silnic a dálnic plánuje ve Slavkově rekonstrukci mostu přes frekventovanou silnici I/50.
Opraví most na frekventované silnici ve Slavkově. Je tam špatná izolace

Renesanční zámek má přitom bohatou historii. Stavbu si v druhé polovině šestnáctého století objednal Jan Šembera Černohorský z Boskovic, ve své době jeden z nejbohatších moravských šlechticů. Vzdělání a bohatství mu umožnilo objednání výzdoby u předních umělců.

Panství následně získal Maxmilián z Lichtensteina. Obrannou kvalitu prokázala stavba v roce 1645, kdy ji hrstka vrchnostenských úředníků, myslivců a měšťanů ubránila proti početnému švédskému oddílu.

Zdroj: Foto: Státní zámek Bučovice, Koláž: Deník/Jakub Dostál

Od roku 1681 se zámek stal administrativním centrem panství a od roku 1720 sídlem centrální lichtensteinské účtárny. Od té doby žádné závažnější stavební úpravy nenarušily jeho italský renesační charakter.