Podle ní bude tento manýristický skvost největším tahákem letošní sezony, kterou památka zahájí příští sobotu. „Ačkoliv je fontána opravená od loňska, slavnostní odhalení jsme naplánovali až na letošní rok. Dojde k němu 10. dubna. O doprovodný program se postará Vojenský umělecký soubor Ondráš," lákala kastelánka.

Celkově podle ní rekonstrukce vyšla na víc než tři miliony korun, uskutečnit ji zámek mohl také díky příspěvku města. „Podařilo se nám sehnat milion osm set tisíc korun. Jsme velmi rádi, že je fontána opět v provozu. Slavnostní odhalení bude velkou událostí, na kterou se opravdu moc těším. Voda se do ní vrátí po nějakých třech stech letech. Jsem rád, že budu mít možnost to vidět," svěřil se bučovický místostarosta Jiří Horák.

Ten byl podle svých slov také tím, z jehož popudu město začalo pořádat rekonstrukci dobývání místního zámku Švédy. Akce nebude chybět na programu památky ani letos. Stejně tak třeba akce pro předškoláky a děti z prvního stupně základních škol. „Je to už tradice. Výchovně-kulturní program pořádáme poněkolikáté a každý rok se tady prostřídá asi patnáct set dětí. Čeká je prohlídka zámku přizpůsobená jejich věku, pro zpestření bude připravená žonglérská a výtvarná dílna a také pohádka. Letos to bude Rytířské povídání o princi Bajajovi," popsala Burianková.

Jako tradičně nebudou chybět ani akce spojené s květinami, které jsou podle kastelánky velmi oblíbené, ani zámecký košt vín. „Převládat budou jako obvykle vína z jihu Moravy, přijedou ale i vinaři ze Slovenska a Rakouska. Program zajistí například pražské seskupení Dam Doobie Doobie Band, které hraje zahraniční hity i ze 60. let, houslové duo Femme Fatale, což jsou mladé dívky netradičně spojující klasickou a moderní hudbu. A pak máme ještě v jednání jeden velmi známý úspěšný soubor, jehož název ještě teď nemůžu prozradit. Zatím jsme ještě nepodepsali smlouvu," přiblížil předseda bučovických vinařů Aleš Navrátil.

Bučovický zámek letos sází na květiny a děti.