Města v regionu už se na situaci připravují, většinou ve spolupráci s vyškovskou firmou Respono, která v okrese vyváží odpady.

Bučovický úřad například vyhlásil anketu, prostřednictvím které zkoumá zájem o popelnice na biologický odpad. „Zájem rozhodně je, ale anketu jsme spustili teprve nedávno, takže zatím víme jen o jednotlivcích,“ uvedl Jiří Homola z bučovického odboru životního prostředí.

Za popelnice lidé nezaplatí ani korunu. „Vlastníkem bude Respono, které je lidem bezplatně pronajme a biologický odpad pak použije jako palivo do chystané bioplynové stanice,“ doplnil Homola.

Respono zatím situaci nekomentuje. „Za měsíc chystáme tiskovou konferenci, kterou tomuto tématu věnujeme. Zatím je brzy něco dalšího říkat,“ uvedl ředitel Respona Pavel Horáček.

Zákon o biologickém odpadu je momentálně na ministerstvu. „Součástí zákona o odpadech je i právní úprava pro nakládání s biologicky rozložitelnými odpady v obcích,“ uvedla vedoucí tiskového oddělení ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková.

Zákon se může dostat do sněmovny už v nejbližších měsících. „V současné době je návrh zákona ve vnitřním připomínkovém řízení ministerstva. Připomínkové řízení zřejmě začne na přelomu září a října,“ dodala Jendeková.

Podle potřeby

Kromě Bučovic se na nový zákon připravují i další města regionu. „Rousínov také uzavřel smlouvu na poskytnutí popelnic a svoz bioodpadu. Rozmístění popelnic navrhla komise výstavby a komise životního prostředí. Zpočátku použijeme asi jen sto kusů a dál budeme popelnice rozmísťovat podle potřeby a zájmu,“ potvrdila tajemnice rousínovského úřadu Ludmila Havlíčková.

Termín rozmístění popelnic závisí na vyvážející firmě. „Čekáme, až nám dá Respono přesnější informace ohledně data rozmístění,“ dodala tajemnice.

Také Vyškov se na novelu zákona připravuje. „Nádoby dostanou u nás všechny rodinné domy. Odhadem to představuje dva a půl tisíce nádob, které lidé můžou používat zdarma, tak jako v ostatních městech,“ uvedla mluvčí vyškovského městského úřadu Dana Bednářová. Kromě popelnic v rodinných domech budou ve Vyškově stejně jako v ostatních městech sídlištní kontejnery. Těch bude asi tři sta.

Slavkov u Brna už částečně vyřešil situaci s bioodpadem po svém. „Už dva roky provozují technické služby města systém sběru odpadu ze zeleně a kompostárnu. Tím si město zajistilo zákonnou likvidaci biologického odpadu,“ řekl vedoucí slavkovského odboru životního prostředí Miroslav Zavadil.

Přesto se město ke svozovému systému Respona přihlásilo. „Jejich nabídka je pro město zajímavá tím, že umožňuje sbírat i odpad z domácností. V současné době hledáme kompromis, jak oba systémy skloubit, aby byly funkční,“ doplnil Zavadil.

Svoz bioodpadu z hnědých popelnic s odvětrávacími otvory začne příští rok.