DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Někomu vrhají stíny do bytů, takže mají i ve dne tmu jako při soumraku. Jiným zase znepříjemňuje život pylový poprašek, který poletuje kolem jejich oken, sotva jen nepatrně zafouká vítr. A další nad stěžovateli, kteří by nejraději vymýtili stromy ze sídliště Zlatá Hora ve Slavkově u Brna, jen kroutí hlavou.

Poslední uvedení ale zřejmě budou mít smůlu. Podle projektu na obnovu sídliště totiž má jít k zemi několik dřevin. A to i zdravých. „Dokumentace už je vypracovaná, musíme postupovat podle ní. Samozřejmě máme v plánu vysadit náhradní stromy. Na některých místech, tam, kde je naplánovaná například stavba parkovišť, to ovšem zcela jistě nepůjde,“ uvedl ředitel Technických služeb města Slavkova u Brna Radoslav Lánský.

Kdy ovšem stromy padnou k zemi, to zatím nevěděl. „Dělníci teď opravují bytové domy a město žádá o povolení na rekonstrukci dalších. S úpravou silnic a parkovišť to ale bude horší. Některé pozemky totiž nepatří radnici, ale Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Takže budeme muset brát ohledy na jejich požadavky,“ vysvětlil Lánský.

V případě revitalizace sídliště Zlatá Hora to podle něj může znamenat i tu skutečnost, že instituce nepovolí na svých pozemcích výsadbu nových stromů. „Každopádně letos dělníci ještě s úpravou cest, kterým budou muset ustoupit i stromy, nezačnou,“ nechal se slyšet Lánský.

I když zvýšení počtu parkovacích míst vítají, z plánovaného polomu jsou někteří obyvatelé sídliště rozčarovaní. „Kdyby šlo o nemocné stromy, bude kácení v pořádku. Zdravé by k zemi rozhodně jít neměly. Na druhou stranu vím, kolik tady denně parkuje aut. A to i na těch místech, která jsme upravili a osázeli zelení. Je těžké mít na věc vyhraněný názor, když znáte všechna pro i proti,“ svěřila se například Alena Knéslová.

O dost radikálnější názor měla čtenářka webu Vyškovského deníku Rovnosti, která se o něj podělila v internetové diskusi hned včera krátce po zveřejnění části článku. „Nemám ráda zbytečné kácení. Nějakou zeleň a přírodu přece potřebujeme. Nebo budeme žít jenom mezi betonem? Pokud někdo argumentuje tím, že má alergii na pyl, já jí také trpím. Ale pyl dolétne i do vzdálenosti několika kilometrů,“ uvedla čtenářka, která se podepsala jako Radka s tím, že z fotografií k danému problému je patrné, že stromy nejsou nemocné.

Zatím ovšem žádný požadavek na kácení stromů na Zlaté Hoře nikdo nepodal. Potvrdil to vedoucí odboru životního prostředí slavkovské radnice Miroslav Zavadil. „Nevylučuji ovšem, že technické služby už teď něco plánují. My pouze jejich žádosti schvalujeme nebo zamítáme,“ dodal Zavadil.

Zřejmě to ovšem nebude jediná lokalita, kde se zuby motorových pil zakousnou do některých stromů. Nepůjde už však o zdravé dřeviny. „Plánujeme prohlédnout stromy v Komenského parku. Ale to až ve vegetačním období, které nám napoví, zda jsou nemocné. Podle jejich stavu pak rozhodneme, jestli je necháme pokácet nebo jen prořezat,“ řekl šéf slavkovského odboru dopravy.

Ten nedávno vydal pokyn k pokácení pětadvacetiletého topolu na sídlišti Polní. O to, aby strom zmizel ze světa, usilovali místní několik let. Ohrožoval totiž bezpečnost chodců i motoristů. „Ať už jde o zdravé či nemocné stromy, paradoxně o jejich pokácení žádají většinou obyvatelé. Vadí jim, že zastiňují domy. Nebo jsou na ně alergičtí,“ uvedl Lánský.