Sto dvaadvacet obyvatel sídliště Palánek sepsalo petici. Nelíbí se jim místo pro nové parkoviště a cesta přes sídliště. Bojí se, že prach z průjezdné silnice prostředí jejich domovů zamoří. „Jestli město povolí dvouproudovou silnici, seberou nám i poslední zeleň. Kam se potom budeme dívat a kde odpočívat,“ ptá se například Marie Andrýsková.

Podle mnohých obyvatel je situace s parkováním na sídlišti neúnosná.

Vítají návrhy ze strany města. „Pokud nebudou nová parkoviště na škodu něčemu jinému, třeba že by vyrostly na místě dětských hřišť, souhlasím s tím, aby tady vznikla. Problém s parkováním je zde velký a je potřeba ho řešit,“ svěřil se před časem třeba Jan Holzer.

Vzhledem k těmto protichůdným názorům a diskuzi, která se kolem řešení dopravy na Palánku rozhořela, město navrhlo nový postup, který by měl situaci vyjasnit. „Podnět od občanů z Palánku, v němž se vyjadřovali proti parkovacím místům, nesplňoval podmínky petice. Nicméně i tak jsme se samozřejmě jejich názory a požadavky zabývali a i nadále zabýváme.

Bereme na vědomí obě strany. Jak ty, co jsou pro, tak ty, co jsou proti a snažíme se nalézt řešení,“ uvedla mluvčí vyškovského městského úřadu Dana Bednářová.

Nejprve podle jejích slov radnice provede průzkum potřeby parkovacích míst s ohledem na současný stav a možnosti, které by zde přicházely do úvahy.

Doplnila, že sídliště Palánek by se v případě schválení v zastupitelstvu mělo stát součástí zóny regulovaného stání a zvýhodněni by měli být bydlící na sídlišti. Konkrétní kroky, ať už parkovací karty či jiná opatření, radnice nyní zvažuje. Konečný návrh prý bude zastupitelstvo projednávat zřejmě v posledním čtvrtletí tohoto roku.

„Teprve potom se prokáže, zda město na sídlišti Palánek vytvoří další parkovací místa,“ uvedla Bednářová. Případně stavět parkoviště by město začalo nejdříve v roce 2009.

Lea Navrátilová