Narychlo postavená, dnes chátrající. Tak vypadají sídliště z komunistické éry také na Vyškovsku. Změnit to bude běh na dlouhou trať, který hodlají některé radnice podniknout v blízké budoucnosti.

Město Vyškov má v plánu obnovit hned několik sídlišť. Na všechna, kromě sídliště Sochorova a Víta Nejedlého, už má radnice vypracované studie. „S revitalizací začneme až příští rok. Úředníci vypracují do pátého května harmonogram prací. Sídliště budeme rekonstruovat naráz. V příštím roce by se lidé měli dočkat nových ploch pro sportovní vyžití, zeleně a chodníků,“ informoval vyškovský starosta Petr Hájek.

Letos chce město dát do pořádku to, co je na pohled na sídlištích nejhorší. „To znamená rekonstrukce některých chodníků nebo zelených ploch, které jsou opravdu katastrofální. Do toho investujeme řádově stovky tisíc korun. Do revitalizací, které chceme uskutečnit až v příštím roce, půjdou desítky milionů,“ doplnil starosta.

Také rousínovští radní chtějí rekonstruovat obytné bloky v rámci Programu regenerace panelových sídlišť. „Máme připravený plán oprav. V této fázi ale k tomu zatím nechci nic říkat, protože část lidí se proti záměru bouří,“ říká místostarosta rousínovské radnice Jiří Petřík.

Hudbou budoucnosti je zatím také regenerace slavkovského sídliště Zlatá hora. Ta má v příštích pěti letech vyjít na třicet milionů korun. Radnice chtěla především zrekonstruovat chodníky, vysázet zeleň, vybudovat krycí konstrukci nad kontejnery nebo další parkovací místa.

„Zatím nemůžeme žádat o nějakou dotaci, protože všechny pozemky ještě nejsou města. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových je totiž na něj nepřevedl. Koupit je letos nemůžeme. Termín pro podání žádosti o dotaci byl do konce března, takže budeme čekat na příští rok, jestli ministerstvo opět vypíše dotační titul na regeneraci sídlišť,“ vysvětlil investiční technik odboru investic a rozvoje Městského úřadu ve Slavkově u Brna Petr Lokaj.

Zároveň však doplnil, že úředníci už alespoň mají hotovou projektovou dokumentaci pro první etapu regenerace. Zda se nějakých úprav dočkají obyvatelé bučovických sídlišť, zatím není jasné. Tamní starostka Šárka Šilerová uvedla, že se domnívá, že žádnou takovou studii město nezpracovávalo. Odkázala však na úředníky z odboru rozvoje a výstavby.

Ti však sdílní nebyli. „Nemohu vám tak narychlo poskytnout informace, musím se poradit se starostkou. To si přece musíme dopředu připravit,“ řekl pouze vedoucí odboru Roman Seitl.