„Z původních asi osmi set tisíc korun, na které měly vyjít úpravy, díky nimž nebudeme muset omezovat kapacitu, se částka vyšplhala už na víc než milion dvě stě tisíc. Peníze ovšem vyčleníme," ujistil vyškovský místostarosta Karel Jurka.

Podle slov ředitelky mateřinky Šikulka Mileny Moravcové je suma vyšší, protože nepůjde jen o stavební úpravy týkající se rozšíření třídy. „Hygienici, kteří u nás byli v lednu, posoudili, že ani sociální zařízení neodpovídají kapacitě dvaašedesáti dětí, které tady máme," poznamenala Moravcová s tím, že školka bude muset pořídit například i nový sporák nebo vzduchotechniku.

Toalety pak mají podle Jurky značně nevyhovující kapacitu. „Zatímco kvůli nedostatku místa ve třídě bychom přišli o pět dětí, sociální zařízení má na základě zjištění hygieny kapacitu pouze pětačtyřiceti dětí, čímž bychom museli odmítnou sedmnáct zájemců," poukázal vyškovský místostarosta.

To už ovšem podle jeho ujištění nehrozí. Ředitelka tak má pro některé rodiče dobrou zprávu. „Pět dětí, které se po zápisu umístily pod čarou, tak v srpnu přijmu," vzkázala Moravcová. Možná se však dočkají i další dvě. „Díky úpravám, které necháme udělat, můžeme od hygieny dostat výjimku a navýšit tak kapacitu o jedno až dvě nová místa," doplnil Jurka.

Nejde o jedinou školku, kterou od začátku letošního roku navštívili hygienici a rozhodli o nutnosti rozšíření prostoru v souvislosti s počtem dětí. Drobnější úpravy se dotknou Mateřské školy Dědická a chystají se i změny v mateřince v Puškinově ulici. „V této souvislosti se zatím upřesňuje rozsah nutných prací pro úpravy prvního patra a přízemí. Poslední známá cena je sto jedenáct tisíc korun. Zatím ale nezahrnuje všechno. Konečná částka by měla být známá kolem 7. dubna. Za předpokladu, že se upraví jen první patro, kapacita zůstane mírně snížená. Pokud se bude řešit i přízemí a rozhodneme tak o znovuotevření jedné třídy, mohla by být o nějakých deset až jedenáct míst větší," přiblížil místostarosta.

Že se město snaží situaci řešit, oceňují nejen rodiče, ale i lidé, kterých se problém týká nepřímo. Třeba podle Evy Koukalové vyškovské mateřinky fungují už řadu let a neprocházely žádnými velkými změnami. „Přitom dětí, které se do nich hlásí, je teď podle mého názoru každým rokem víc. Dcera bude problém řešit za dva roky. Vnuk se narodil v listopadu, takže jsme už teď zvědaví, jak to dopadne. Třeba ale do té doby ještě vznikne nějaká nová mateřinka nebo alespoň třída," doufá Koukalová.