V oblastech, které zasáhnou vydatné srážky, mohou rychle stoupat hladiny zejména menších řek. Hrozí tam lokální záplavy.

„Bouřky budou mít nejdříve patrně charakter izolovaných multicel, nebo i supercel, ale poměrně rychle se budou slévat do většího bouřkového systému. Ten bude zvolna postupovat k východu,“ upozornili meteorologové.

Velmi silné bouřky budou provázet přívalové srážky kolem padesáti, výjimečně i sedmdesáti milimetrů. Hrozit budou víc než třícentimetrové kroupy a nárazy větru s rychlostí devadesát kilometrů v hodině.

Po horkém víkendu zakončeném bouřkami se ochladí, teploty zpočátku příštího týdne nepřekročí čtyřiadvaceti stupňů Celsia, objeví se přeháňky. Před prodlouženým víkendem začne ubývat oblačnosti a bude se oteplovat až na devětadvacet stupňů.

Meteorologové v neděli také upozornili, že nad Českem se aktuálně znovu nachází velké množství saharského prachu. Tento jev vzniká při bouřích nad Saharou, při kterých se zvedne velké množství písku do vzduchu. Díky síle větru se pak písečný prach opakovaně dostává až do Evropy či okolních afrických států. Vytváří oblačnost, která může snižovat očekávané maximální teploty.

| Video: Youtube