Zouvalka u Vyškova, tučapský, holubický nebo nížkovický kopec, serpentiny u Slavkova, esíčka za Rošťoutkami a řada dalších míst se změní v klouzačku, jakmile napadne prvních pár centimetrů sněhu.

„Tento rok předpokládáme, že po dvou teplých přijde zima krutá,“ myslí si vedoucí technicko správního úseku vyškovské oblasti krajské správy a údržby silnic Jan Olejníček.

Přesto ale vyškovští silničáři na letošní zimu žádná zvláštní opatření nechystají. „Systém operačního plánu, kterým zmírňujeme následky zimního počasí, se nemění už celé desítky let. Máme univerzální auta. V létě s nimi opravujeme silnice a na zimu je přestavujeme na sypače. Vždy jsou připravená k prvnímu listopadu,“ vysvětluje vedoucí provozního úseku vyškovských silničářů Alois Luska.

Podle jeho slov mají vyškovští silničáři v letošním roce posypového materiálu velké množství, protože zbyl z minulého roku. „Na zimu jsme nachystaní,“ dodal Luska.

Řidiči budou muset dávat pozor především na objížďce v Nížkovicích. „Myslím, že hlavně tam budou vznikat zácpy,“ je přesvědčený Olejníček.
Právě v tomto místě se prudce zvýšila frekvence dopravy včetně kamionů kvůli uzavírce průtahu Bučovicemi. „Pokud budou podmínky ztížené sněhem či náledím, zůstane provoz stát a nastane kolaps,“ varuje vedoucí vyškovských silničářů Zdeněk Gardelka.

Jenže krajský úřad důvod ke změně nevidí. „Silnice první třídy v Nížkovicích vyhovuje vedení objížďky. Objízdnou trasu v zimním období měnit nebudeme,“ vzkazuje mluvčí krajského úřadu Jiří Klement.

Kritickému úseku s velkým stoupáním se tak řidiči nevyhnou. „Chtěli jsme tam umístit značku, která by informovala o tom, že tento úsek je problematický a hlavně pro velká auta. Bohužel to neprošlo,“ dodal zklamaný Olejníček.

Značka se totiž nelíbila hlavně dopravcům. „Ve většině případů nemají zimní pneumatiky a nemohli by na tuto komunikaci vjet. Vhodná objízdná trasa pro vozidla bez zimních pneumatik se nenašla. Z tohoto důvodu jsme odsouhlasili zvýšenou zimní údržbu tohoto úseku s prudkým stoupáním,“ řekla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

Luska také vidí možné problémy i v další objížďce. „Řidiči si našli objízdnou trasu z Nesovic přes Rošťoutky a na Bohdalice. Jsou tam nepříjemné serpentiny,“ varuje Luska.

V místech, která můžou být v zimě pro řidiče kritická, zatím policisté žádná zvláštní opatření nechystají. Přesto si uvědomují, že problémy můžou nastat.„Pokud cesty budou někde nesjízdné, třeba na nich vznikne náledí, budeme spolupracovat se silničáři. Naši muži tam budou řídit dopravu,“ tvrdí mluvčí vyškovské policie Alois Gryc.

Přitom poukázal na nejproblematičtější místa, jakými jsou například Zouvalka nebo holubický kopec či serpentiny mezi Slavkovem u Brna a Rousínovem.

„Když bude situace opravdu kritická, je možné, že necháme danou silnici uzavřít. Policisté pak budou navádět motoristy na objízdnou trasu. Zkrátka budeme reagovat na vzniklé potíže,“ doplňuje Gryc.

Podle běžných pravidel musejí silničáři zajistit sjízdnost na dálnicích a rychlostních silnicích do dvou hodin. Silnice první třídy a důležité silnice druhé třídy do tří hodin, zbývající úseky do šesti až dvanácti hodin.

Proti minulému zimnímu období došlo ke zkrácení úseků silnic na území Jihomoravského kraje, které se neudržují. Na Vyškovsku tak zbývá pouhých sedmnáct kilometrů.

Jen málokdo ví, že u Manerova je moderní meteostanice. Dobře ale o ní vědí vandalové. Těsně před zahájením zimního období 2007/2008 se stala jejich terčem. Poškození silničáři vyčíslili na šedesát tisíc korun. Před koncem minulé zimy se na tuto meteostanici opět zaměřili nenechavci. Tentokrát ji odcizili celou. Zůstal jenom betonový základ. Škoda se vyšplhala na sto osmdesát tisíc.

„I přes tyto neustále opakující se neblahé zkušenosti má Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje pro nastávající zimní období v plánu instalovat tři nebo čtyři nové meteostanice a modernizovat stávající,“ říká ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Jan Zouhar.

Dispečersko-zpravodajskou službu zajistí v pracovní době od půl sedmé do patnácti hodin centrální krajský dispečink na telefonním čísle 547 120 312 nebo vyškovský dispečink 517 348 203. Podrobné informace o sjízdnosti silnic budou i na internetových stránkách www.susjmk.cz.

Ještě do začátku zimy chtějí silničáři stihnout dodělat běžné úpravy, jako je oprava výtluků v silnici, sečení trávy, odvodňování vozovky a další práce. „Tento rok ještě zahájíme stavbu mostu v Uhřicích, ale to bude běh na delší trať. Rádi bychom dokončili rekonstrukci silnice v Rousínově, ale tam je malý zádrhel s dodavatelem,“ doplnil Olejníček.

Redaktoři Vyškovských novin