FOTOGALERIE Z POVODNÍ V HRUŠKÁCH ZDE

„Lokalit, kde voda řádila nejvíc, jsou desítky. Další se navíc ještě objeví, jakmile voda opadne,“ informoval vedoucí slavkovského cestmistrovství Přemysl Žižlavský.

Už nyní je ale zřejmé, že se silničáři budou muset vrhnout třeba na úsek mezi Milešovicemi a Šaraticemi nebo na silnici mezi Křenovicemi a Slavkovem u Brna.

Problémy hlásí i Bučovice, kde se na silnici ve směru na Vyškov objevila výduť. „Zřejmě sesuvem zeminy došlo ke zdvihu asfaltového povrchu. Silničáři už o lokalitě vědí,“ uvedla starostka Bučovic Šárka Šilerová. Místem, kde voda na vozovce páchala nemalé škody, jsou i Brankovice. „Ve směru od Nemochovic máme most, kterému se říká Železňák. Nedaleko něj je porušená vozovka, když se po ní valila voda. Může to být až v délce padesáti metrů,“ odhadoval starosta Brankovic Josef Hlaváč.

Jak hluboko budou muset silničáři sáhnout do rozpočtu, zatím není jisté. „To je zatím velmi předběžné. V současné době teprve zjišťujeme škody, na jejich vyčíslení je ještě brzy,“ řekl Žižlavský.

Nápravy dostanou zabrat

S podemletými vozovkami a výdutěmi naopak nemuselo bojovat Vyškovsko. „Na Vyškovsku nějaké výrazné komplikace hlášené nemáme. Něco se určitě objeví, ale většinou nás voda tak nějak obešla,“ uvedl vedoucí vyškovského cestmistrovství Pavel Dvořák.

Při pohledu na silnice v regionu po velké vodě se řidiči začínají bát o svoje tlumiče. „Už teď je mi jasné, že to bude nějakou dobu trvat, než se dají takové úseky zase do pořádku. Trpět budou hlavně čepy nápravy,“ obával se třeba řidič Oldřich Přenosil.

Pro havarijní místa podle silničářů stačit běžná údržba nebude. „Tam se bude muset vypracovat projekt. Jinde musíme krajnici zpevnit, odbagrovat a dát vrstvu zeminy. Celé místo se pak zhutní,“ popsal postup nejběžnějších úprav Žižlavský.

Vrásky na čele po velké vodě mají vesnice i s obecním majetkem. Typickým příkladem jsou třeba Milonice. Během dešťů se totiž nedaleko hřbitova utrhl kus asfaltu na parkovišti. Kvůli posunu půdy tak může hrozit sesuv celé budovy při vstupu na milonický hřbitov. „Zatím je ta situace těžko čitelná, ale utržená část vozovky momentálně dosahuje až dvaceti metrů. Na vstupní budově na hřbitov byla už dříve prasklina. Nyní může hrozit sesunutí celé budovy, protože se praskliny pohnuly. Při pohřbech se v místě pohybují desítky lidí, může to skončit tragicky,“ přemítal možné scénáře starosta Milonic Ladislav Grim.

Obec má přislíbenou výpomoc z Jihomoravského kraje. Má jít o zkrácené řízení. „Udělají narychlo projekt a budou naši situaci přednostně řešit. Každopádně jsem musel pozvat geologa, aby prozkoumal stav podloží. A jelikož jde o hřbitov, místo musí prohlédnout i hygienik. Pak uvidíme, co se bude dít dál,“ doplnil milonický starosta Grim. Podle něj je nyní parkoviště o několik desítek centimetrů níž.

FOTOGALERIE A VIDEO Z POVODNÍ NA VYŠKOVSKU ZDE