Projet se po některých silnicích Vyškovska trochu větší rychlostí s sebou mnohdy nese hodně velké riziko. Když už řidiče opustí obava o život, když vyhýbá předjíždějícímu autu, začne mít strach o tlumiče. Jeden hrbol za druhým, ulámané a podemleté krajnice, vyjeté koleje nebo třeba rozpraskaný povrch totiž není v okrese ničím neobvyklým.

Své o tom moc dobře ví sami silničáři. „Jedním z nejhorších úseků je silnice mezi Nemochovicemi a Brankovicemi. Ta je opravdu mizerná. Pak taky mezi Hvězdlicemi a Nemochovicemi. Abychom ji opravili letos, musely by přijít mimořádné peníze,“ uvedl vedoucí vyškovské oblasti Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Zdeněk Gardelka.

O moc lepší to podle něj není na trase z Habrovan do Olšan. „Úsek od křižovatky v Habrovanech po olšanský kamenolom je v úděsném stavu. Cesta je poničená od těžkých náklaďáků, na silnici jsou vyjeté koleje a vlny. Odtrhává se i krajnice u potoka,“ postěžoval si habrovanský starosta Radoslav Dvořáček.

Společně s olšanskou starostkou Danou Křížovou obesílali úřady se žádostí o pomoc. Zatím tam stojí jen značky upozorňující na špatnou krajnici. Ale silničáři slibují, že opravy se úsek dočká. „Na její rekonstrukci teď budeme dělat projekt,“ slíbil Gardelka.

Ten také uvedl, že silničáři mají pro letošní rok k dispozici čtyřiapadesát milionů korun. „Něco pohltí běžná údržba a spousta peněz půjde do větších dodavatelských akcí.

K těm patří třeba obnova silnice z Hvězdlic do Kozlan, od Letonic po „padesátku“, část průtahu Holubic, ze Studnic k Odrůvkám a taky už zmíněná cesta z Habrovan do Olšan,“ vyjmenoval plánované akce Gardelka.

Z krajských peněz se pak podle něj dočká opravy například vozovka z Hrušek do Vážan nad Litavou nebo taky v Křenovicích.

Šárka Dubská

Podle některých řidičů je v dost havarijním stavu i silnice, která vede z Drnovic do Ježkovic. Projíždějící auta tam způsobují vymílání okraje vozovky. Cestáři opraví i tuto silnici.

Všechny silnice kolem nového úseku dálnice už silničáři spravili. Výjimkou jsou Medlovice. Vše ale nasvědčuje tomu, že opravovat se začne ještě letos.

„V současné době probíhají jednání ohledně dotace na kanalizaci, aby se později nemusela rozkopávat nová silnice,“ řekl starosta obce Bohumil Klemsa. I Gardelka slíbil, že silničáři s penězi na Medlovice počítají.