Silnice je už dlouhou dobu ve špatném technickém stavu a nehody jsou tam téměř na denním pořádku. „V minulosti se tu stalo i několik závažných dopravních nehod s následkem těžkých zranění i smrti. Oprava silnice je proto velmi důležitá,“ uvedl ředitel Ředitelství silnic a dálnic René Poruba.

Kompletní rekonstrukce spojnice mezi Vyškovem a Olomoucí začne v sobotu, aby se silničáři vyhnuli páteční dopravní špičce. „Projekt je rozdělený na dvě části. V té první budeme do května 2012 měnit na celém úseku středová svodidla. V druhé etapě pak opravíme povrch silnice,“ upřesnil Poruba.

Omezený provoz

Po celou dobu oprav bude provoz na silnici R46 omezený. „Předpokládáme, že na kritická místa umístíme signalizaci, která bude dopravu po jednotlivých částech řídit. Vždy se budeme snažit omezovat jen ty části opravovaného úseku, na kterých to bude nutné,“ podotkla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Silnici mezi okresním a krajským městem už delší dobu monitorují také dopravní policisté. „Už v červnu se tam snížila rychlost na sto kilometrů za hodinu, je to dost nebezpečný úsek. Rekonstrukci proto samozřejmě vítáme, snad počet nehod omezí. Situaci budeme každopádně sledovat,” uvedla mluvčí vyškovských policistů Alice Navrátilová.

Vzhledem k přicházející zimě a s ní i namrzajícím silnicím varují policisté i silničáři také před tímto rizikem. „Začíná doba námraz na silnicích. Pokud za takových podmínek musíme opravovat, riziko dopravních nehod se zvyšuje. Řidiči s tím musejí počítat. Musejí dbát na bezpečnost vlastní i ostatních. Důležité je snížit rychlost, nespěchat a udržovat dostatečnou vzdálenosti od ostatních aut,” připomněl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Poruba.

Kritickým úsekem čas od času projíždí i Martina Stehlíková. „Musím říct, že po té silnici nejezdím moc ráda, a tak informace o rekonstrukci je pro mě dobrá zpráva. Sice se budu muset smířit s dalším dopravním omezením, ale na druhou stranu, pokud to sníží riziko nehod, tak to vydržím,” podotkla Stehlíková.

Důležitá trasa

Rychlostní silnice R46 je důležitým spojem osobní i nákladní dopravy mezi Rakouskem a Polskem, vnitrostátně mezi Brnem a Ostravou. „Doprava je na tomto úseku využívaná jako alternativa chybějící části na dálnici D1 v úseku kolem Přerova. R46 denně využijí tisíce nákladních i osobních aut,“ připomněl Poruba.

V ostatních místech regionu, kde jsou silnice ve správě Jihomoravského kraje, pro letošek rekonstrukce skončily. Letos zvládli silničáři například rekonstrukci silnice do Vážan nad Litavou, kterou zničila nákladní auta.