V plánu jsou přestavby autobusových zastávek. Dělníci také zrekonstruují most přes potok Runza v Kozlanech. „Mezi obcemi opravíme téměř čtyři a půl kilometru silnice. Náklady dosáhnou necelých sto osmnácti milionů korun,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák.

Náklady pokryje evropská dotace. „Začátek stavebních prací zatím plánujeme kolem poloviny příštího roku se završením do konce roku 2022,“ prozradila mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Na stav vozovky si řidiči stěžují dlouhodobě, změna byla v minulosti podmiňována právě ziskem dotace. Jihomoravský kraj již v minulosti uskutečnil s podporou Integrovaného regionálního operačního programu projekty za miliardy korun. „Jen letos takto realizujeme čtrnáct akcí s celkovými náklady přesahujícími miliardu. V řadě případů jde o velmi náročné projekty na více let,“ dodal Hanák.

Celý projekt je rozčleněný do několika fází. „V obcích to bude především rekonstrukce asfaltového krytu vozovky se zesílením mezi stávajícími obrubami. Zachována bude jejich šířka vzhledem k chodníkům a zástavbě. Dělníci se zaměří případně i na podkladní stmelené a nestmelené vrstvy podle doporučení diagnostického průzkumu,“ vysvětlovala mluvčí.

Práce se budou týkat také asfaltového krytu se zesílením, případně celé konstrukce vozovky. I tady bude zásadní doporučení odborníků, kteří na místě provedou diagnostický průzkum. „V plánu jsou pak mimo jiné i další jednotlivá technická opatření. Jedná se o návrhy zídek nebo sanace svahů zemního tělesa,“ vyjmenovala Brindzáková.

Na nevyhovující stav poukazují dlouhodobě také policisté. Desítky naložených kamionů o hmotnosti i kolem čtyřiceti tun podle nich denně projíždí obcí Nesovice. „Naší obce se dotýká poměrně malá část z celkového rozsahu, ale pociťujeme intenzivní dopravnu nákladních i osobních aut,“ potvrdil Rožnovský.

Vše je však zatím předběžné. Projekt je teprve v počáteční fázi. „Harmonogram výstavby není v této chvíli stanovený, teprve bylo schváleno financování a následovat tak budou další administrativní kroky. Je potřeba pečlivá příprava výběru zhotovitele a až poté bude na řadě vlastní stavba,“ dodala Brindzáková.