Děravé silnice s vyjetými kolejemi a popraskané krajnice. Problém, který už řadu let trápí mnohé motoristy projíždějící Vyškovskem. Úseků, které jsou v havarijním stavu, je pořád hodně.

Projížďka některými obcemi by se dala přirovnat k jízdě po tankodromu. „Jet přes Medlovice můžeme sotva třicítkou, abychom na dírách neurvali podvozek,“ zlobil se Miroslav Fiala z Moravských Málkovic, když projížděl přes Medlovice do Ivanovic na Hané.

Starosta Medlovic Bohumil Klemsa věří, že vozovka příští rok dostane nový koberec. „Projekt už je ve stadiu přípravy. Jednáme s náměstkem hejtmana, který přislíbil, že přispěje na kanalizaci, abychom nemuseli později rozkopávat novou silnici,“ doufá Klemsa.

Podobná situace jako v Medlovicích je například v Moravských Prusích. „Cestu k obci nám silničáři opravili. Ale pokračovat přes vesnici budou teprve tehdy, až budeme mít hotovou kanalizaci. V současnosti chystáme projektovou dokumentaci,“ řekl tamní starosta Milan Šebesta.

I kdyby obce měly všechny projekty připravené letos, zřejmě by se moc velkých oprav nedočkaly. Podle šéfa vyškovských silničářů Zdeňka Gardelky podnik totiž musel vystačit jen s krajskými dotacemi.

„Měli jsme k dispozici jen zbytky evropských peněz z uplynulého dotačního období. Z letošního jsme zatím nic nedostali, přestože krajská správa a údržba silnic byla jedna z prvních, která odevzdala svoje projekty,“ vysvětlil Gardelka.

Kvůli nedostatku peněz se dostalo pouze na jedinou větší opravu. A to silnice u Hamilton, která vyšla na osmnáct milionů korun. Krajské dotace pak stačily jen na klasickou údržbu. Do té investovali řádově miliony.

„Opravili jsme například komunikaci v Holubicích. V Letonicích a mezi Hvězdlicemi a Chvalkovicemi jsme položili mikrokoberec,“ vypočítal některé letošní opravy Gardelka. Ten zároveň doufá, že příští rok už požadované peníze dostanou.

Rozpočtové náklady, které spolknou naplánované akce, se podle něj blíží sto dvaceti milionům korun.